ONNO USTA

Alfa Romeo 156 1.6 TS’a Hangi Motor Yağını Kullanmalıyım?

11.11.2015 Çarşamba
ALFA ROMEO 156 1.6 TS’A HANGİ MOTOR YAĞINI KULLANMALIYIM?

Onno Usta,sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Alfa Romeo 156 1.6 16V sahibiyim. 2005 model olan aracım 125.000 km'de ve üzerinde Lovato marka LPG sistemi görev yapıyor ve 10W 40 viskoziteli Opet marka motor yağı vardı. Aracımla uzun yola çıktım ve 5000 d/d'de 160 km/s iler 1.000 km yol kat ettim. Bu mesafede aracımın motorunda 2 litreden fazla motor yağı eksildi. Motor yağının eksilmesi normal mi? Acaba motora yanlış viskoziteli bir motor yağı mı koyduk? Motorda kompresyon kaçağının da olmadığını düşünürsek siz bu konuda neler önerirsiniz? Aracımın motoru için hangi yağ markasını ve viskozitesini önerirsiniz?

Ozan Karakuş

Sayın Ozan Karakuş,

Aracı ne kadar zamandır kullanıyorsunuz? Bu süre içerisinde motora hangi motorda yağını kullandığınızı bilemiyorum. Eğer motorda uzun süre aynı viskozite de motor yağı kullandıysanız segmanlarda, pistonlar ve segman kanallarında yağ sızıntısını engelleyen ve sıkıştırmaya yardımcı olan faydalı kurumlar oluşur. Eğer motora konan yağı markasını ve viskozitesini değiştirirseniz bu sefer eski faydalı kurumları yanacak. Bu da motorda yağ eksilmesine neden olacaktır. Yeniden faydalı kurum oluşumu ise ancak birkaç yağ değişim sürecinde oluşacaktır. Azalan sıkıştırma basıncı da motor performansının düşmesine ve yakıt tüketiminin artmasına neden olacaktır. Bu nedenle supaplar, pistonun birinci segmanlarından olur ve bu yağ yakma nedeni değildir. Motorun yağ yakması, yukarıda bahsettiğim nedenler dışında, yanlış viskozitesinden, silindir, piston ve yağ segmanlarında oluşan aşınmadan ve yıpranan supap lastiklerinden kaynaklanabiliyor. Sonuç olarak üretici, 10W 40 veya 10W 60 sentetik motor yağını öneriyor. Ayrıca motorda LPG'nin olduğunu düşünürsek motorda kullanılacak yağın LPG'ye uyumlu olması gerekir. Ayrıca motor yağını her 6.000 km aralığında yağ filtresi ile birlikte değiştirmenizde yarar var.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN