ONNO USTA

Opel Corsa’nın Motoru İlk Marşta Neden Zorlanıyor?

12.11.2015 Perşembe
OPEL CORSA’NIN MOTORU İLK MARŞTA NEDEN ZORLANIYOR?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Otomatik şanzımanlı 1999 model Opel Corsa sahibiyim. 130.000 km'de olan aracımın motoru ilk marş sırasında zor çalışıyor ama motor ısınınca ise bu sorun ortadan kalkıyor. Ayrıca aracım her hafta 3 litre su eksiltiyor ve özellikle sabahları paspaslar da ıslanıyor. Ayrıca aracımın egzozundan beyaz duman çıkıyor. Ayrıca kısa mesafede motorun hararet yapma riski de olurken sizce bu sorunların kaynağı nedir? Acaba silindir kapak contasını değiştirtsem sorun çözülür mü?

Sümer Dikmen

Sayın Sümer Dikmen,

Motor çalışma sıcaklığına ulaştıktan sonra egzozdan beyaz duman çıkıyorsa silindir kapak contasında sorun olabilir. Paspasların ıslanmasının nedeni ise kalorifer radyatörü veya hortumlarında oluşan delik veya sızıntılar olabilir. Diğer tarafta silindir kapak contasında da sorun varsa bujileri söktüğünüzde su giren silidir bujinin renginden bu anlaşılır. Bir de ilk çalıştırma da motorda teklemeli olur. Silindir kapak contası yenilendikten sonra bu sorunların devam etme ihtimali de var. Sonuç olarak konusunda uzman bir servis tarafından radyatör, radyatör bağlantıları ve diğer sistemler kontrol edilmelidir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN