ONNO USTA

Volkswagen Passat’ın Performansını Nasıl İyileştirebilirim?

13.11.2015 Cuma
VOLKSWAGEN PASSAT’IN PERFORMANSINI NASIL İYİLEŞTİREBİLİRİM?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Otomatik şanzımanlı 2008 model Volkswagen Passat 1.6 FSI sahibiyim ve aracımın tüm bakımlarını hiç aksatmadan yaptırıyorum. Ancak aracım özellikle yokuş çıkarken çok hantallaştığı için performansından memnun değilim. Aracımın performansını arttırmak için bana neler önerirsiniz?

Ahmet Atasev

Sayın Ahmet Atasev,

Volkswagen Passat'ta görev yapan 1.6 FSI motor, 155 Nm'lik maksimum torkuna 4000 d/d'de ulaşabiliyor. Bu motorlara uygulanacak özel yazılımla motor gücü 115 HP'den 127 HP'ye yükselecek, torku da 155 Nm'den 170 Nm'ye çıkacaktır. Ancak motorun maksimum torku üretmesi için yine 4000 d/d'ye ulaşması gerekiyor. Hatta artan motor performansını 4500 d/d'de hissedebileceksiniz. Yokuş çıkarken de doğru vites seçimi yaptığınızda motorun 4000 d/d'nin altına düşmemesi şartıyla zaten yeterli performansı elde edebilirsiniz. Özellikle Ankara gibi yüksek rakımlı yerlerde azalan atmosfer basıncı yani oksijen miktarı karşısında da motorlarda güç kayıpları olması normaldir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN