ONNO USTA

Fiat Palio 1.3 Multijet’in Triger Zincirini Ne Zaman Değiştirmeliyim?

17.11.2015 Salı
FİAT PALİO 1.3 MULTİJET’İN TRİGER ZİNCİRİNİ NE ZAMAN DEĞİŞTİRMELİYİM?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Fiat Palio 1.3 Multijet sahibiyim. Şu anda 156.000 km'de olan aracımın triger kayışı yerine zincirin olduğunu öğrendim. Yaptığım araştırmalarda da, değişim sırasında özel bir aparatın kullanılması gerektiğini gördüm. Bu değişimde zincire ek olarak bazı parçalarında değişmesi gerekiyormuş. Sizce triger zincirinin ömrü ve değişim süresi nedir?

Yurdanur Kanat

Sayın Yurdanur Kanat,

Fiat Palio 1.3 Multijet'te görev yapan triger zincirinin yenilenme periyodu 200.000 km'dir. Bu periyotta triger zinciri değişirken gergi paleti, gergi mekanizması gibi parçaların yenilenmesi gerekiyor. Oldukça dikkat ve tecrübe isteyen triger zincirinin değişimini, bu konuda uzman bir ustanın yapması şart. Multijet motorların görev yaptığı Opel modellerinde triger sisteminin yenilenme süresi 160.000 km'dir. Türkiye'de az da olsa hala düşük kaliteli yakıta rastlıyoruz ve büyük şehirlerdeki trafik sıkışıklığı, araçların bakımlarındaki ihmaller dikkate alındığında siz de triger zinciri setini 160.000 km'de değiştirirseniz motorun ömrü açısından yararlı olacaktır.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN