ONNO USTA

Fiat Linea’daki Beyaz Duman Sorununu Nasıl Gideririz?

24.11.2015 Salı
FİAT LİNEA’DAKİ BEYAZ DUMAN SORUNUNU NASIL GİDERİRİZ?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Fiat Linea 1,3 Multijet sahibiyim ve aracımın egzozundan beyaz duman çıkıyor. Beyaz duman çıkmadığında ise pis bir koku oluyor ve insanı öksürtüyor. Bunun haricinde yolda seyir esnasındayken aracımda hafif bir sendeleme oluyor ve bu seferde yoğun bir beyaz duman çıkıyor. Fiat'ın 1.6 Multijet motorında olmayan ve Euro 5 emisyon standartlarına sahip 1,3 Multijet motorlarında olan bu sorun enjektörlerden mi yoksa partikül filtresinden mi kaynaklanıyor? Bu konuda ne önerirsiniz?

Gökhan Kurtuluş

Sayın Gökhan Kurtuluş,

Beyaz duman genelde aşınan enjektörler veya partikül filtresinin regenerasyonuyla ilgili olabilir. Özellikle ticari taksi gibi genelde şehir içi yoğun trafikte hareket eden araçların genelde düşük hızda ve kısa mesafe kullanımı sonucu oluşan aşırı karbon birikimi, partikül filtresini tıkayıp regenerasyon oluşumunun başlamasına neden olabilir. Sürekli regenerasyon oluşması sonucu yakılan petrol, karbon atıklarının egzozdan duman olarak çıkmasına ve koku yapmasına neden olurken ortaya çıkan atıklarda kül olarak partikül filtre içine çökerek birikiyor. Bu da zamanla aşırı duman ve kokuya neden olabiliyor. Sonuç olarak dizel motorlu araca sahipseniz ve sürekli dur kalk trafiğinde aracı kullanmak zorundaysanız aracı mümkün olduğu kadar uzun yolda maksimum motor devirlerinde ve viteslerde kullanarak oluşan karbonların yanmasını sağlayın. Bu sayede biriken karbonlar az da olsa yanacaktır. Ayrıca artık partikül filtresi temizleme cihazları da var. Bu konuda www.carboncleanturkiye.com adresini incelemenizi öneriyorum.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN