ONNO USTA

Chevrolet Cruze’a turbo taktırmamı önerir misiniz?

02.12.2015 Çarşamba
CHEVROLET CRUZE’A TURBO TAKTIRMAMI ÖNERİR MİSİNİZ?

Chevrolet Cruze sahibiyim ve 26.000 km’de olan 2012 model aracımın performansından memnun değilim. Bu nedenle Cruze’da görev yapan 1,6 lt’lik benzinli motorun 124 HP’lik gücünü ve 154Nm’lik torkunu arttırmak için turbo taktırmak istiyorum. Ayrıca aracım şehir içinde 220 km’de 100 TL’lik yakıt tüketiyor ve sizce bu değer normal mi? Aracımın hem performansının artması için, hem de yakıt tüketiminin azalması için turbo taktırmamı önerir misiniz? Sizce bu işlemin maliyeti nedir? Müfit Gülmez

Belirttiğiniz Chevrolet Cruze'un motoruna yapılacak turbo uygulamasında özel pistonlar, supaplar, silindir kapak contası, yatakların değiştirilmesi gerekiyor. Bu parçalara ek olarak özel yakıt pompası, yeni enjektörler, arasoğutucu, egzoz sisteminin de değiştirilmesi şart. Bu değişimlere paralel olarak süspansiyon ve frenlerin de güçlendirilmesi gerekiyor.

Bu işler için geliştirilmiş bir kite rastlamadım. Bu nedenle bu araç için özel tasarım ve üretim yapılmasını gerekiyor. Bu hesapları ve parça tasarımını yapacak birini bulmak ise oldukça zor. Aracın mevcut işletim sisteminin tamamen değişerek atmosferik turbo beslemeli bir motor için düzenlenmesi gerekiyor ve bu iyi bir mühendislik hesabı gerektiren bu programlamayı yapmakta oldukça zordur.

Sonuç olarak hem düşük yakıt tüketimi, hem de performans elde etmek için yapmayı düşündüğünüz bu uygulamada en az 20.000 TL gibi bir harcama yapacaksınız. Üstelik aracınız garanti kapsamında ise bu işlemler garanti sürecini de sona erdirecek. Diğer tarafta aracın yakıt tüketim hesabını TL yerine litre olarak yapmanız gerekiyor. Çünkü yakıt fiyatları her gün değiştiği için tam sonuca ulaşamazsınız. Aracınızın fabrika verilerine göre ortalama yakıt tüketimi 8,8 lt/100 km'dir. Sizin hesabınıza göre de araç yaklaşık 10,0 lt/100 km tüketiyor.

Aracınızın yakıt tüketimi ortalamanın üstünde olduğu için acaba siz aracı düşük motor devirlerinde mi kullanıyorsunuz? Eğer aracı düşük motor devirlerinde kullanıyorsanız ve vites değişimlerini de motor devirlenmeden yapıyorsanız motor da zorlandığı için yeterli performansı sunamayabiliyor. Çünkü bu aracın motoru, maksimum torku olan 154 Nm'yi 4200 d/d'den itibaren sunuyor. Siz bu devirin çok altında vites büyültüp hızlanmaya başladığınızda motor da zorlanıyor.

Yeni nesil direkt püskürtmeli turbo beslemeli benzinli motorların yakıt tüketim ortalamaları, eski nesillere göre daha ekonomik olmasına rağmen hızlanmalarda ve yüksek devirli sürüşlerde sizin aracınızın değerlerine yakın olacaktır. Sonuç olarak aracınızın motor gücü yetersizce ve yakıt tüketimi de yüksekse, tercihinizi daha güçlü motora sahip bir modelden yana yapabilirsiniz

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN