ONNO USTA

Start stop Sistemi Zararlı mı?

04.12.2015 Cuma
START STOP SİSTEMİ ZARARLI MI?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Yeni nesil turbo beslemeli dizel veya benzinli motora sahip araçlarda ilk çalıştırma ve stop etme sırasında yaklaşık 1-2 dakika bekleyerek turbonun ömrünü kısaltmamış olduğunu duydum. Ancak start stop sistemli araçların kırmızı ışıkta veya yoğun trafikte sürekli durup kalkması halinde sürekli durup çalışan motorun iç parçaları zarar görmez mi? Bu konu hakkında bilgi verebilir misiniz?

İlhan Arslan

Sayın İlhan Arslan

Turbo motorların stop edilmesi ile ilgili bekleme süreleri yetersiz açıklanmış bir konudur. Şehir içi trafiğinde araç park için durduğunda veya trafikte düşük hızlarla seyrettiğinde turbo zaten devrede değildir. Turbonın çalışması ve türbinin 60.000 devre ulaşması için motorun da devirlenmesi (Mesela 1800 d/d'yi geçmesi) gerekiyor.

Performanslı kullanımlardan sonra araç durduğu zaman turbonun kanatçıkları hemen duramayacağı için rölantide biraz bekleyip turbonun yağlanmasını sağlamakta yarar var. Sonuç yoğun trafikte veya ışıklarda devreye giren start stop sistemi motor tarafından kontrol edilir. İşletim sistem, motorda turbo basıncını ve motora hava akışını kontrol ederek bir tehlike tespit ettiğinde ise kendini korumaya alır.

kalan karakter 1000

Tugan Tugan

Kesinlikle start stop sıstemi zararlıdır.yaklaşık 1500d/de üzerinde devreye girmeye Başlayan bir turbo yaklaşık 60.000devirlere çıkmaktadır ve yağlamasını motor yağlamasından alır .dolasıyla motor durduktan sonra bu yağlama kesilmektedir.ancak motor durduktan sonra harici yağ sağlayan elektrikli bir pompa mekanizmayı yağlarsa sorun yok demektirki böyle bir sistemde maalesef yok.dolasıyla start stop sizlere Dimyat -bulgur hesabına götürür.iki Kuruş bile kar ettirmeyen bu sistemi her zaman kapatınız.ve aracınızla geldikten sonra mutlaka 40-45 Sn bekleyiniz.cunku turbo arızası zahmetli ve ÇOĞU zaman araç kullanıcısına yıkılmak için sebepleri olan çok Pahalı bir mekanizmadır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 17.12.2015 00:31
Cihan Cihan

Ben sıfır model Bmw 520i sarın aldım araç işiklarda 3 saniye varkende stop edip çalışıyor bazen aracı parkedirler manevra yaparken bile stop ediyor bu kadar sık ve fazla çalışması turbo olmasa da motor ve ekipmanlar için de sorun olmaz mı motor ömrü veya ateşleme mekanizması gibi ?

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 04.12.2015 17:37

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN