ONNO USTA

Opel Astra’ya Karbon Temizleme İşlemi Yaptırmamı Önerir misiniz?

10.12.2015 Perşembe
OPEL ASTRA’YA KARBON TEMİZLEME İŞLEMİ YAPTIRMAMI ÖNERİR MİSİNİZ?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Opel Astra 1.4 16V sahibiyim ve 2003 model olan aracımın EGR supabı sürekli kirleniyor. Her 1000 km'de EGR supabını temizlemek zorunda kalıyorum. Ayrıca aracım rölantide düzensiz çalışırken debriyaja basınca da motor stop ediyor. Sizce Carbon Clean uygulamasını yaptırsam 176.000 km'de olan aracıma bir yararı olur mu? Bu konuda neler önerirsiniz?

Coşkun Tuna

Sayın Coşkun Tuna,

2003 üretimi Opel Astra 1.4 16V'nin EGR supabının sürekli arızalanmasında, motorun içerisinde bulunan kurumların etkisi büyük. EGR'ye uygulanan temizliğin ardından yeniden kurum birikmesi, supabın elektronik yapısıyla da ilgilidir. EGR supabının sökülüp motorda takılı olduğu bölgenin de iyice temizlenmesi gerekiyor. Ardından EGR supabını takmadan önce motoru çalıştırıp gaz vererek bu haznede biriken kurumların atılması gerekiyor. Daha sonra yeni bir EGR supabının takılması gerekiyor. Bu parçanın değiştirilmesinin maliyeti biraz yüksek ama bu sorunu çözmek için yapmanız gereken tek şey bu. 176.000 km'de olan motora Carbon Clean yapılması riskli olabilir. Çünkü bu işlemle yanma odası, pistonlar ve segman kanallarında oluşan faydalı kurumlar yanacak ve motorun yağ yakmasına neden olacaktır. EGR sorunu ise maalesef o dönemki Opel motorlarında rastlanan bir sorundur.

kalan karakter 1000

mert mert

Soruya soruyla cevap? İyiymiş.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır2
cevapla 10.12.2015 14:18

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN