ONNO USTA

Opel Astra’nın Yol Bilgisayarı Arızalı mı?

15.12.2015 Salı
OPEL ASTRA’NIN YOL BİLGİSAYARI ARIZALI MI?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Opel Astra sahibiyim. Aracımın yol bilgisayarı sürüş sırasında yakıt tüketimini doğru gösteriyor. Ancak motor rölantide çalışırken 0.2 lt/100 km tüketim değeri var. Aracımla yokuş aşağı veya vites boşta ilerlerken 0 lt/100 km tüketim değerini var. Bu sorunun birçok otomobilde olduğunu biliyorum. Acaba araçların yol bilgisayarlarındaki değerler doğru mu? Otomobil motorları rölantide çalışırken ne kadar yakıt tüketiyor?

Murat Karatepe

Sayın Murat Karatepe,

Elektronik işletim sistemlerine sahip araçların tüketim değerlerini düşürmek ve emisyon oranlarını azaltmak için belli yöntemler vardır. Bu yöntemlerden biri de cut-off sistemidir. Aracı kullanırken ayağınızı gazdan çektiğinizde 1500-1800 d/d'de motorun güce ihtiyacı olmadığı durumlarda motorda yakıt beslemesi kesilerek yakıt tüketimi kontrol edilir. Yokuş aşağı inerken vites boştayken de yakıt tüketimi yok denecek kadar azdır ve yol bilgisayarında da aracın 0 lt/100 km tüketim değerini göstermesi de sorun olarak algılanmamalıdır. Çünkü küçük sapmalar veya anlık çok küçük değişimler yol bilgisayarında görünmeyebilir. Yakıt tüketimindeki küçük değişimler, yol bilgisayarına yansımasa da toplamdaki ortalama yakıt tüketimi hesabında etkilidir. Sonuçta bir otomobil motorunun rölanti devrindeki yakıt tüketimi silindir hacmi ve özelliklerine göre değişse de rölantideki tüketimi (0,2 lt/100 km gibi) oldukça azdır.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN