ONNO USTA

Honda Civic Type-R’ın iz genişliğini arttırabilir miyim?

18.12.2015 Cuma
HONDA CİVİC TYPE-R’IN İZ GENİŞLİĞİNİ ARTTIRABİLİR MİYİM?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Sahibi olduğum Honda Civic Type-R'on yol tutuş özelliklerini yükseltmek için aracımın iz genişliğini arttırmak istiyorum. Ancak bu işlem için geniş tabanlı lastik yerine spacer takmak veya herhangi bir ara parça ile iz açıklığını artırmak istiyorum. Acaba bu işlem, düşündüğüm kadar kolay olur mu? Ya da bunun yerine önerebileceğiniz başka bir uygulama var mı? Bu işlemlerin toplam maliyet ne olur?

Halim Sözen

Sayın Halim Sözen,

Aracınızın tekerlek aralığını açmak için öncelikle tüm dünyada tercih edilen yöntem offset jant kullanımıdır. Tespit edilen kullanılabilir dışa taşma ölçüler ile jant üreticilerinden seçim yapılması en doğru ve emin davranış. Bir diğer tercih ise jant ile porya arasına spacer takmaktır ancak takılan spacer genişliğine paralel olarak bijon vidası veya saplamasının boyu kısalacağından sıkarken yalama olma gibi tehlikeleri vardır. Bu sorunu yaşamamak için de yeniden daha uzun bijon saplamaları satın almak gerekir. Bijon veya saplama yapılması mümkün ama bu sefer üretilen malzemenin doğru seçilmesi çok önemli. Aksi takdirde bijon kopması gibi riskler oluşacaktır. Geniş tabanlı lastiğin oluşturacağı sürtünme direnci ise aracın performansının azalmasına ve yakıt tüketiminin artmasına neden olacaktır.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN