ONNO USTA

Citroen C4’e Monroe Amortisör Taktırmamı Önerir misiniz?

22.12.2015 Salı
CİTROEN C4’E MONROE AMORTİSÖR TAKTIRMAMI ÖNERİR MİSİNİZ?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Sahibi olduğum 2006 model Citroen C4'ün arka amortisörleri aşırı ses yaptığı için garanti kapsamında değiştirildi. Ancak aynı ses yeniden ortaya çıktı ve özellikle tümsek geçişlerinde araç yüklüyken arka amortisörlerden vuruntu sesi geliyor. Bu sorunun Monroe markasının gazlı amortisörleriyle çözüldüğünü duydum. Aracımdan genel olarak çok memnunum ve siz, bu değişimi yapmamı önerir misiniz?

Tolga Kök

Sayın Tolga Kök,

Araç genelde yüklüyken hafif kasislerden geçtiği an oluşan tıkırtı veya benzer sesler ya da sürüş sırasındaki zıplamalar sonucu amortisörlerin değişme zamanın çoktan geçtiğinin bir göstergesidir. Zamanla amortisörün iç supap yapısında oluşan aşınmalar ve boşluk ile taşıyıcılarının eskimesi çeşitli tıkırtılara neden olur. Sonuçta düzenli olarak kontrol edilip değiştirilmesi gereken bir sarf malzeme olan amortisörün iç yapısı zamanla aşınır. Özellikle amortisörün içerisinde bulunan supapta da kırılma varsa bu parça, sürüş sırasında oluşan titreşimleri sönümleyemediği için araç helezon yayın da etkisiyle sürüş sırasında çok fazla zıplamaya başlar. Zıplayan lastiklerin yol ile teması azaldığı için fren mesafesi uzar ve direksiyon tepkileri de zayıflayacağı için aracın sürüş güvenliği de risk altına girer. Araç yüklüyken de özellikle kasislerde oluşan vuruntu, amortisörün tam kapanıp da içindeki supapların kırılmasını önleyen parçalarına aşınmasından kaynaklanabilir. Sonuç olarak bu bilgilerin ışığında yetkili servise müracat ederek gerekli onarımı yaptırmalısınız.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN