ONNO USTA

Skoda Superb’e Daha Büyük Bir Turbo Taktırmak İstiyorum

28.12.2015 Pazartesi
SKODA SUPERB’E DAHA BÜYÜK BİR TURBO TAKTIRMAK İSTİYORUM

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Sahibi olduğum 2004 model Skoda Superb 2.5 V6 TDI'a chip modifiyesi yaptırdım ama performans konusunda bir faydası olması. Bu sefer de motora daha büyük bir turbo taktırmayı düşünüyorum ve bu konuda ne önerirsiniz? Daha büyük bir turbo ile aracım 155 HP olan motor günde ne kadar bir artış olur? Önerebileceğiniz bir firma var mı?

Kubilay Akgün

Sayın Kubilay Akgün,

Skoda Superb 2.5 V6 TDI'ın motor gücünü arttırmak için yapılan özel programlama ile yüzde 25 ek güç artışı elde edilir. Bu artış ise performansta hissedilir bir farktır. Ancak aracınızın motoruna modifiye işlemini kimin veya hangi kuruluşun yaptığını bilmiyorum ama acaba bu işlemlerde bir yanlışlık olabilir mi? Chip modifiyesi uygulamasından sonra size aracın artan motor gücünü görmek için araca dinamometre testi yapıldı mı? Diğer tarafta aracınızın turbosunu değiştirme isteğiniz ise çok yanlış bir davranış. Çünkü 2,5 V6 TDI V6 motor, 1800 d/d'den itibaren güç üretmeye başlar ve bu gücü 4000 d/d'ya kadar sürdürür. Turbo büyüdüğü zaman ise turbo basıncı 2500 d/d'den sonra oluşacak ve 4000 d/d'ye kadar sürecektir. Ancak motorunun düşük devirlerinde aracın kalkışında güç kaybı olacağı için sürüş konforu bozulacak ve özellikle yokuşlardaki dur kalklarda yeterli performansı sunamayacaktır. Sonuç olarak aracınızdaki turbo daha fazla güç üretme kapasitesine sahiptir ve bu elektronik işletim sistem beyninde yapılacak doğru programlama sonucunda sizin beklentilerinizi karşılayacak performansı sunacaktır. Aksi halde daha büyük bir turbo takıldığı zaman bir sürü sorunla karşılaşabilirsiniz. Özellikle yapılması gereken programlanma bile oldukça zordur.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN