ONNO USTA

Renault Megane Coupe Hakkında Bilgi Verir misiniz?

29.12.2015 Salı
RENAULT MEGANE COUPE HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

İkinci elde 2000 model Renault Megane Coupe 2.0 almayı düşünüyorum. 185000 km'de olan araç hakkında düşünceleriniz nelerdir? Bu aracın yakıt tüketimi hakkında bilgi verir misiniz? Yakıt sisteminde kronik bir arıza var mı? Birinci nesil makyajlı Megane Coupe'de görev yapan 140 HP'lik motoru, makyajsız Megane Coupe'deki 150 HP'lik ile kıyaslar mısınız? Bu araca, 205/40 R16 jant taktırmak istiyorum. Birde ön tekerleklere 7, arkalara 8,5 genişliğinde ofset taktırsam aracımın yol tutuş özelliklerini arttırır mıyım? Aracımın dönüş çapı ve buna bağlı olarak aracın hızlanması etkilenir mi? Siz bu araca modifiye yaptınız mı? Modifiye yaptırmamı önerir misiniz? Bu aracın teknik verilerini yayınlar mısınız?

Hikmet Akarca

Sayın Hikmet Akarca,

Renault Megane Coupe 1.6 16V'te görev yapan IDE F5R kodlu motor, 1999'dan itibaren üretilmeye başlandı. F7R'ye alternatif olarak üretilen IDE F5R kodlu motor, direkt püskürtmeli yakıt sistemine sahipti ve Renault'un hedeflediği performans ve yakıt tüketimi konularında beklentilerini yakalayamadı. Aslında sadece Renault değil, otomobil üreticilerinin çoğu, 2000'lerin başlarında uygulamaya başladıkları direkt püskürtmeli yakıt sistemine sahip benzinli motorlarda bazı sorunlarla karlılaşmışlardı. Sonuçta IDE F5R isimli motorun üretimi sona erdi. Bu motorun silindir kapağı, emme ve egzoz portlarının ufak olması sonucu ek güç artışı da kısıtlı. Ben, özel eksantrik mili dizayn ettirip ürettirerek bu motorların güçlerini 165 HP'ye kadar yükselttim ve bu araç sanırım hala sorunsuz kullanılıyor. Özellikle motor torkunun yüksek olması, ani hızlanma ve maksimum hızlarda avantaj sağlarken yakıt tüketimi konusunda da ekonomiktir. Ayrıca maksimum motor gücü ise motorun maksimum belirtilen devirlerinde oluşur ve az kullanılan bir aralıktır. Bu aracın 1.000 metre hızlanması 29,5 saniyedir ve bu da o dönemdeki kompakt sınıf bir model için iyi sayılır. Daha satın almadığınız bu araca taktırmayı düşündüğünüz offset uygulamasıyla lastikler, genişlik olarak çamurlukların dışına taşacaktır. Bunun sonucunda sürüş anında lastiğin çamurluğu sürtme riski olacak. Lastik çapının küçülmesi sadece maksimum hız konusunda avantaj sunsa da aracın genel performansı ve yol tutuşu konularında dezavantajlara neden olacak. Satın almayı düşündüğünüz 2000 model Renault Megane Coupe 1.6 16V'de 2,0 lt'lik 4 silindirli 16 supaplı benzinli motor görev yapıyor. Bu motor 140 HP güç üretiyor ve bu aracın maksimum hızı 213 km/s. Boş ağırlığı 1035 kg olan Megane Coupe 1.6 16V'nin 0-100 km/s hızlanması ise 8,6 saniyedir. Ön tekerleklerinde hava soğutmalı disk, arkalarda da diskli fren sistemine sahip olan Megane Coupe 1.6 16V'de'nin lastik ebatları ise 195/50 VR 16'dir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN