ONNO USTA

Mazda 626’da Oluşan Tıkırtı Seslerinin Kaynağı Nedir?

30.12.2015 Çarşamba
MAZDA 626’DA OLUŞAN TIKIRTI SESLERİNİN KAYNAĞI NEDİR?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Mazda 626 sahibiyim ve 1994 model olan aracımın debriyaj baskısı, debriyaj balatası ve bilyesi değiştirildi. Ardından aracımın vites geçişleri zor olduğu için debriyaj alt ve üst merkez takımları değiştirildi ve bu sorun düzeldi. Ancak bu seferde debriyaj pedalına basarak kontak anahtarını çevirdiğimde motor zor çalışıyor ve tıkırtı sesleri geliyor. Debriyaja basmadan çalıştırmayı denediğimde ise aracımda bir sorun yok. Aracımdaki tıkırtı sesleri giderek armaya başladı ve sizce bu sorunun kaynağı nedir?

Mustafa Yüksel

Sayın Mustafa Yüksel,

Tıkırtı sesi olarak ifade ettiğiniz sesi duymadan ve oluştuğu bölgeyi tespit etmeden bir yorum yapmam zor. Ancak debriyaj pedalına bastığınızda ve marş esnasında motorda zorlanma oluyorsa krank mili gezici yataklarında boşluk olabilir. Motorun krank mili kasnağını ileri geri hareket ettirmeyi deneyerek boşluk kontrolü yaptırabilirsiniz. Diğer bir ihtimal olarak ise debriyaj hidrolik donanımında hava varsa debriyaja basıp bırakma sonucunda debriyaj tam ayıramadığı için sistemde zorlanma olabilir. Marşa basmadan pedalı bir kaç kez pompalayarak basıp denemenizde fayda var.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN