ONNO USTA

Honda Civic’in Kliması İçin Neler Önerirsiniz?

31.12.2015 Perşembe
HONDA CİVİC’İN KLİMASI İÇİN NELER ÖNERİRSİNİZ?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Honda Civic 1,4 sahibiyim ve 1997 model olan aracımın motoruna rektifiye gerekiyordu ama ben komple motor değiştirttim. Ardından aracım şehir içinde 80 km/s hızda giderken ve klima çalışırken aracımda bir sorun yok. Ama 90 km/s'nin üstündeyken klima kendiliğinden açılıyor ve motor gücünde de azalma oluyor. Klimayı kapattığımda ise aracımın performansı normale dönüyor.
Ayrıca aracım havalandırma kanallarından ıslık sesine benzer bir ses çıkıyor.
Son olarak aracım rölantide çalışırken klimayı açtığımda devir saati önce biraz düşüyor ama hemen arkasında 800-900 d/d'de sabit kalıyor.
İsmet Toros
Sayın İsmet Toros,
Klima devreye girdiği zaman motordan en az 5 HP çeker ve motor devri de ilk başta azalır ama sonra normale döner. Aslında sorunun kökenini zaten siz de tespit etmişsiniz ama klimanın neden kendi kendine devreye girip çıktığını tespit etmek gerekiyor. Bu tarz arızalarda çeşitli kontroller yapmadan yorum yapmak oldukça zor ve zaten klima benim uzmanlık alanımın dışına çıkıyor. Yine tahminimce araca en son ne zaman klima bakımı yapıldı? Klima kayışı ve kasnağı kontrol edildi mi? Otomatik klima sisteminde aracın iç ısısına göre sistem çalışır. Aracın sıcaklığı artarsa klima otomatik olarak devreye girer. Ayrıca motor devrinin belli bir limiti geçmesi sonucu klima motoru zarar görmesin diye klimayı devre dışı bırakan güvenlik parçaları vardır. Bu konuda klima servisi size yardımcı olacaktır.

kalan karakter 2000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN