ONNO USTA

LPG’li Opel Astra Kışın İlk Marşta Neden Zorlanıyor?

04.01.2016 Pazartesi
LPG’Lİ OPEL ASTRA KIŞIN İLK MARŞTA NEDEN ZORLANIYOR?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

LPG'li 2005 model Opel Astra sahibiyim ve aracımda yaklaşık iki yıldır soğuk havada ilk marşta çalışmama sorunu var. Bu sorunu çözmek için akü, bujiler, yakıt pompası ve bağlantılarını yenilettim. Aracımı sadece benzinle kullandım ve LPG'nin de gaz ayarını yaptırttım. Tüm bunların sonucunda aracıma 2.000 TL masraf yaptırdım ama bir yararı olmadı. Aracım sıcak havalarda ise ilk marşta kolayca çalışıyor. Çalıştıktan sonra ise sonra kontağı hemen kapatıp geri çalıştırdığımda hiçbir sorun olmuyor.

Abdullah Geldik

Sayın Abdullah Geldik,

Benzin pompası geri dönüş supapı vardır içinde. Bu supap düzeneğinin sorunlu olması ile aracı stop ettikten sonra motor püskürtme sisteminde kalması gerekli bir minimum sistem basıncı sıfıra iner. Marşa basmadan önce kontağı açtığınızda benzin pompası 5-6 saniye çalışır ve durur. Bu çalışma da sistem basıncını yeniler. Ancak pompa basınç tahliye supabında sorun varsa bu bir kez çalışma yetmeyebilir. Öncelikle kontağı açtığınızda yakıt pompasının çalışıp çalışmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Röle çalışıyorsa basınç supabının sorununu tespit etmek için kontağı bir kaç kez açıp 5 saniye bekleyerek kapatıp marşa basarak motorun çalıştırın. Aracınız sürekli LPG'de kullandığınızda çalışmayan benzin enjektörleri, benzin pompası ve benzin filtresinde bekleyen tortular bu parçaların tıkanmasına neden olacaktır. Bu tıkanmaları engellemek ve gidermek için aracı arada bir kısa süreli de olsa benzinle kullanmak gerekiyor. Ayrıca benzinde bulunan yağlama özelliği sayesinde de başta silindir kapağı olmak üzere motorda ek bir yağlanma sağlanır. Sonuç olarak aracı servise götürerek arıza kodu aldırın. Ardından enjektörleri sökerek özel ultrason cihazıyla temizlettirip benzin filtresini yenisiyle değiştirin. Sonra benzin sistem basıncını da ölçtürün. LPG'li araçlarda platinium özelliklerinde olan buji kullanmakta yarar var.

kalan karakter 1000

usta usta

akünün amperi dusuktur kardeşim yüksek amperli aku taktır

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 23.01.2016 04:39

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN