ONNO USTA

Ford Focus’un Motorundaki Sarsıntı, Sorunun Habercisi Mi?

07.01.2016 Perşembe
FORD FOCUS’UN MOTORUNDAKİ SARSINTI, SORUNUN HABERCİSİ Mİ?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Sahibi olduğum 2010 model Ford Focus 1,6 TDCi'nin triger kayışı setini 88.000 km'de değiştirdim ve ardından motor rölantide çalışırken eskisine göre biraz daha sarsıntılı çalışmaya başladı. Aracımın performansında ise hiçbir sorun bulunmazken bu titreşim sizce bir sorunun işaretçisi olabilir mi?
Emirhan Aksoy
Sayın Emirhan Aksoy,
Triger kayışının değişimini yetkili servis mi, yoksa özel serviste mi yapıldı. Triger kayışı değiştirilirken gergi rulmanı ve gergi yayının de yenilenmesi gerekiyor. Bu parçalarının hepsinin orijinal olması şart. Bu değişim sonrasında supaplardan biri veya birkaçı pistona dokunarak hafif eğilmesine neden olabilir. Bu da hem sese neden olurken hem de motorun çalışma verimini düşürecektir. Yine eksantrik milinin sentesinde sapma ya da yüksek basınçlı mekanik yakıt pompasının da sente ayarında sorun olabilir. Çünkü Ford Focus gibi enine motora sahip önden çekişli otomobillerde triger kayışının değişimi zordur. Triger kayışını sökmek için motor takozundan soğutmaya sistemine kadar birçok parça sökülür. İşlemi yapan kişi bu konuda yeterli deneyime sahip değilse ve işlem sırasında yaptığı küçük bir hata bu tarz sorunlara neden olabilir. Aracı yetkili servise götürerek en kısa zamanda bu sorunu çözdürmelisiniz.

kalan karakter 1000

Caner candan Caner candan

Ticari arac soforuyum mercedes sprinter kullaniyorum yag degistirme zamani yaklastiginda motoru calistirirken motordan gevsemis bir parca sesi geliyor bir sure sonra ses kesiliyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 20.01.2016 22:57
Zafer Zafer

Triger kayışının gergi ayarı çok sıkı yapıldığı zaman bu gibi problemler meydana gelmektedir

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 10.01.2016 00:14
has has

megan birde aynı sıkıntı başıma geldi. Durum sadece tirger değişiminde sente ayarının tam tutturulmamasından kaynaklanıyor. eğer değişim esnasında sente tam tutturulursa araba saz gibi çalışıyor. usta motoru sabitleyip ayarını tam yapmalı birçok usta montaj esnasında kaydırıyor. buda sibop eymeye kadar gidiyormuş...

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 08.01.2016 13:24
sıkıntı sıkıntı

Motor takazu patlak aynı sorun bende de var 450 lira deiştir kurtul ...

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 07.01.2016 15:42

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN