ONNO USTA

Toyota Corolla’nın Motor Devri İle Birlikte Artan Gürültü İçin Ne Önerirsiniz?

08.01.2016 Cuma
TOYOTA COROLLA’NIN MOTOR DEVRİ İLE BİRLİKTE ARTAN GÜRÜLTÜ İÇİN NE ÖNERİRSİNİZ?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Toyota Corolla 1.6 sahibiyim ve 185.000 km'de olan aracımla hızlanma anında 3000 d/d'den sonra motordan "fış" şeklinde bir ses geliyor. Bu ses, motor devri sabit olana kadar devam ediyor. Sadece motor devri artarken oluşan bu sesin tespit edilmesi için aracımı birkaç ustaya gösterdim ama bir çözüm bulamadılar. Aracım 2000 model ve bana bu konuda ne önerirsiniz?

Yalçın Selvi

Sayın Yalçın Selvi,
Sahibi olduğunuz 2000 model Toyota Corolla'nın motor devri artarken oluşan ses sorunu, motorun emiş veya egzoz sisteminden kaynaklanıyor olabilir. Hava filtresinin tıkalı olması ya da bu parçanın orijinal olmaması da bir etkendir. Ayrıca yine hava filtresi kabının bağlantı noktalarında bir gevşeklik ya da kaçak varsa benzer sorunlara neden olacaktır. Diğer tarafta egzoz boğazında gevşeme veya katalizatörde tıkanma varsa bu da benzer sorunlara neden olacaktır. Motor devrine paralel olarak artan hava sirkülasyonu, siz ayağınızı gazdan çektiğinizde azalıyorsa ilk olarak hava filtresi ve bağlantılarını incelettirip ardından katalizatörü kontrol ettirmeniz gerekiyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN