ONNO USTA

Peugeot Partner’in Hız Göstergesindeki Sapma Normal Mi?

15.01.2016 Cuma
PEUGEOT PARTNER’İN HIZ GÖSTERGESİNDEKİ SAPMA NORMAL Mİ?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

İkinci el olarak 2011 model 32.000 km'de Peugeot Partner Tepee 1.6 HDI (90 HP) satın aldım. Aracımın motoruna Carbon Clean isimli makine ile karbon temizleme yaptırabilir miyim? Aracımı genelde sabit hızda kullanıyorum ve 1 depo yakıt ile 1100-1200 km yol kat ediyorum. Bu araç için uzun vadede neler önerirsiniz? Ayrıca aracımda 90 km/s hızla giderken GPS üzerinden hızımı ölçtüğümde 85 km/s oluyor. Aracımın hızını farklı hızlarda da ölçtüm ve 70 km/s'nin üzerindeki tüm hızlarda göstergede 5 km/s'lik sapma vardı. Acaba bu normal mi? Son olarak aracımda 205/65 R15 ebadında lastikler var ve bunları 215/60 R16 ile değiştirmemi önerir misiniz? Farklı ebatlardaki lastikler gösterge sapmasını düzeltebilir mi?
Anıl Özkan
Sayın Anıl Özkan,
Peugeot Partner Tepee 1,6 HDI'ın kilometre saatindeki gösterge sapması birçok otomobilde bulunan bir durumdur. Aracın hızı arttıkça göstergenin de sapma miktarı artar. Bunu düzeltmek için lastik çapı ile oynamak ise çok yanlış bir düşüncedir. Zaten lastik ebadını da değiştirmemeniz gerekiyor. Çünkü aracınızın üzerinde bulunan 205/65 R15 ebadındaki lastiklerin çapı 64,75 cm'dir ve sizin almayı düşündüğünüz 215/60 R16 ile bu rakam 66,44 cm olacak. Yani kısacası daha büyük çaplı ve geniş tabanlı bir lastiğin yolda oluşturacağı sürtünme direnci artacağı için aracın süspansiyon konforu bozulacak, azalan motor performansına ek olarak yakıt tüketimi de artacaktır. Carbon Clean zaten karbon temizleme işlemi yapan cihazın orijinal tescilli markasıdır ve bu cihazlar araca dışarıdan bağlanıp gerekli temizliği yaparlar. Karbon temizleme işlemini her 60.000 km'de yaptırmanızı öneriyorum. Buna ek olarak başta yakıt filtresi olmak üzere aracın periyodik bakımlarını aksatmadan yaptırmanız gerekiyor. Ayrıca motoru 1800 d/d'nin altında vites değiştirerek kullanmamanızı öneririm

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN