ONNO USTA

Alfa Romeo 145’teki Rölanti Sorunu İçin Ne Önerirsiniz?

03.02.2016 Çarşamba
ALFA ROMEO 145’TEKİ RÖLANTİ SORUNU İÇİN NE ÖNERİRSİNİZ?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Yaklaşık 5 ay önce 1996 model Alfa Romeo 145 1.6 Boxer satın aldım ve bu araca yaklaşık 10.000 km önce LPG takılmış. Orijinal 140.000 km'de olan bu araç ile trafik ışıklarında beklerken motor devri 1000 d/d'den 700 d/d'ye kadar düşüyor. Ardından motor devri kendiliğinden 1200 d/d'ye çıkıyor ve bu esnalarda motor titreşimli çalışıyor ama stop etmiyor. Buna ek olarak birinci viteste hiç sorun yok ama ikinci viteste gaz pedalından ayağımı çekip tekrar gaz verdiğimde aracımda titreme oluyor. Acaba bu sorun benim aracımdan mı kaynaklanıyor yoksa kronik mi? Ayrıca alırken bilgisayarda motor performansı yüzde 80 çıkmıştı ve aldığımız kişi motordaki fincanların değişmesi halinde motor veriminin artacağını belirtmişti. Sizce bu parçaları değiştirmeli miyim? Ankara'da önerebileceğiniz bir servis var mı?

Oğuzhan Kerem Koçubez

Sayın Oğuzhan Kerem Koçubez,

Yetkili servis tarafından silindirlerin kompresyon basınçlarının ölçülmesi gerekiyor. Ardından araç bilgisayara bağlanarak arıza kodu alınmalı ve sorun tespit edilirse çözülmelidir. Özellikle varyatör ve sensörünün kontrol edilmesinde yarar var. Bu esnada da aracı sürekli benzinle kullanırsanız sizin yararınıza olur. Ancak benzinde bir sorun yoksa bu sefer LPG sistemi kontrol edilmeli. LPG'li motorlarda platinyum ve iridyum özellikli LPG'ye uyumlu buji kullanmanız gerekiyor. Benim size tavsiyem NGK Laser Line olacak. Ankara'da bulunan Alfa Romeo yetkili servisinden yardım alabilirsiniz.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN