ONNO USTA

Dizel Motorlu VW Golf’te Motor Yağı Eksilmesi Normal mi?

04.02.2016 Perşembe
DİZEL MOTORLU VW GOLF’TE MOTOR YAĞI EKSİLMESİ NORMAL Mİ?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Sahibi olduğum 2015 model VW Golf 1.6 TDI ile 110 km/s ile 90 km yol kat ettikten sonra aracımda sarı ışık yandı ve "motor yağı seviyesini kontrol edin" uyarısı çıktı. Aracımı kenara çektim ve yağ çubuğundan yaptığım kontrolde motorda 1/3 oranında motor yağı vardı. Aracı tekrar çalıştırdım uyarı söndü ve yola devam ettim. Ertesi gün uyarıdan sonra şehir içinde 100 km/s ile 40 km yol kat ettim ve aynı sarı ışık ile yağ uyarısını yeniden belirdi. Tekrar yağ çubuğundan motor yağını kontrol ettim ve bu sefer motor yağı en alt seviyedeydi. Aracıma motor yağı eklettim ve yağı koyan kişi, motora çok ince viskoziteli motor yağı koyduğunu ve 1 litre azaltma olabileceğini söyledi. Sizce yeni motorda eksiltme olabilir mi? Bu eksilme normal mi? Aracımı yetkili servise götüreceğim ama öncesinde sizden bilgi almak istiyorum. Bu konuda bana neler önerirsiniz?

Hakkı Morgül

Sayın Hakkı Morgül,

Aracınız 2015 model olduğu için garanti kapsamındadır ve yağ ikaz lambası yanar yanmaz yetkili servise müracaat etmeniz gerekiyordu. Motora farklı bir viskozitede motor yağı koymak motor için çok yanlış ve riskli bir durum. Bu konuda en kısa zamanda yetkili servise gitmeniz gerekiyor. Diğer tarafta yeni motorlarda yağ eksiltme olabilir ama bunun miktarı ve kaç kilometrede olduğu konusu önemlidir. Bu konuda da yetkili servisten yardım alabilirsiniz. Sonuç olarak motor sonradan motor yağı eklemeniz aracın garanti mevzuatına aykırı olup garanti süresinin de sona ermesine neden olacaktır.

kalan karakter 1000

cagri cagri

aynı sorun bu gün itibari ile servise götürdüğüm aracımda fark edildi. Yeni conta kullandıklarını ve güncelleme dahilinde bir kaç parçasının değiştiği söylendi. Umarım aynı sıkıntı ile tekrar karşılaşmam.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 04.02.2016 13:18

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN