ONNO USTA

Suzuki Swift’in Lastik Ebatlarını Değiştirmemi Önerir misiniz?

09.02.2016 Salı
SUZUKİ SWİFT’İN LASTİK EBATLARINI DEĞİŞTİRMEMİ ÖNERİR MİSİNİZ?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Sahibi olduğum 2001 Suzuki Swift'in 155/70 R13 ebatlı lastiklerinin yerine 165 70 R13 taktırmamı önerir misiniz? Bir de aracımla 200 km ve üstünde bir mesafe kat ettiğim zaman hantallaşmaya başlıyor. Özellikle dördüncü ve beşinci viteslerde rampa aşağı inerken bile gaz yemiyor hatta 60-70 km/s'yi geçmiyor. Bu hantallık 30-40 km sonra yavaşça kendiliğinden kayboluyor. Sizce bu sorunun kaynağı nedir?

Hikmet Asal

Sayın Hikmet Asal,

2001 model Suzuki Swift için Suzuki'nin belirlediği 165/70 R13 ebatlı lastikleri kullanmak, aracın sürüş ve yol güvenliği açısından bir gerekliliktir. Ayrıca lastiğin ebatları kadar hamuru ve diş yapısı ile amortisörler de aracın sürüş özelliklerinde ve güvenliğinde önemli bir faktördür. Bu nedenle lastik ve amortisörleri belli aralıklarla kontrol ettirip üreticinin önerdiği orijinal parçaları kullanmalısınız. Motor arızası sorunu yakıt pompasından ve yakıt filtresinden kaynaklanabilir. Bu parçaların tıkanması benzer sonuçlara neden olacaktır. Zaten aracın maksimum hızlarında oluşan güç kesilmesine paralel olarak motor hareket halindeyken stop etme riski var. Sonuç olarak yakıt pompası ve filtresini yeni ve orijinaliyle değiştirmeniz gerekiyor. Bir diğer sorunlu parçalar ise hava akış ölçer, ısı sensörü ya da ETC sensörü olabilir. Tüm bu sorunları gidermek için aracınızı yetkili servise götürmeniz gerekiyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN