ONNO USTA

Volkswagen Jetta’nın Yakıt Pompasını Değiştirmemi Önerir Misiniz?

18.02.2016 Perşembe
VOLKSWAGEN JETTA’NIN YAKIT POMPASINI DEĞİŞTİRMEMİ ÖNERİR MİSİNİZ?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Volkswagen Jetta TSI sahibiyim ve 42.000 km'de olan aracımın motoru, rölantide çalışırken bagaj bölümünden rahatsız edici bir ses geliyordu. Aracımı ilk çalıştırmada ve motor soğukken oluşan bu ses, bir süre sonra kesiliyor. Bu sorunu gidermek için aracı servise götürdüm ve problemin yakıt deposundan kaynaklandığı için yakıt filtresi değiştirildi. Bu rahatsız edici ses azaldı ama kesilmedi. Aracımı yeniden servise götürdüm ve bu sefer sorunun yakıt pompasından kaynaklandığını belirttiler. Yakıt pompasını değiştirmenin maliyeti 2.500 TL, sizce bu parçayı değiştirmeden kullansam aracıma bir zararı olur mu?
Cemil Taşlıca
Sayın Cemil Taşlıca,
VW Jetta 1.4 TSI'ın yakıt deposundan gelen sesi duymadan ve çeşitli kontroller yapmadan yorum yapmam çok zor. Bu konuda yetkili servisin yaptığı teşhis geçerlidir. Vınlama şeklinde oluşan bu ses, giderek artarken benzin pompasının da basıncı ters orantılı olarak düştüğü an araçla yolda kalabilirsiniz. Diğer tarafta yakıt basıncının geç oluşması zaten pompasının zayıf olduğunu gösteriyor. Gerekli yakıt basıncı oluşmadan düşük basınçta çalışmaya başlayan motorun da jikle ile çalışması sırasında motorda fakir karışım olabilir. Sonuç olarak yakıt
regülatörü kontrol edilmeli gerekiyorsa değiştirilmelidir. Sorunu kolay yoldan tespit etmek için ilk çalıştırmalarda kontağı en az 4 kere motoru çalıştırmadan açıp bekleyip kapatmak gerekiyor. Ardından benzin pompasının sistem basıncı oluşturmasını bekledikten sonra araç çalıştırmalı. Eğer araç bu şekilde hemen çalışırsa benzin pompasında sistem basıncın geri kaçırdığını tespit edersiniz. Bunun sonucunda yakıt pompasının yeni ve orijinal bir parçayla değiştirilmesi gerekiyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN