ONNO USTA

Chevrolet Cruze’un Motor Arıza Lambası Neden Yanıyor?

19.02.2016 Cuma
CHEVROLET CRUZE’UN MOTOR ARIZA LAMBASI NEDEN YANIYOR?

Onno Usta,sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Sahibi olduğum 2012 model Chevrolet Cruze'a LPG takıldı. Montajın ardından 900 km sonra aracımın arıza kontrol lambası yandı. Araçta fakir karışımdan kaynaklanan P2096 kodlu bir arıza olduğu belirtildi ve 3 kez ayar yapıldı. Ardından motor arıza lambası yandı yeniden yandı ve bu sefer servis yetkilisi, yağlama sisteminde fazla yağ püskürtüldüğünü söyledi. Aracı bu şekilde kullanıyorum ama sizce bu sorun neden kaynaklanıyor
Uğur Özen
Sayın Uğur Özen,
Aracınızda görev yapan LPG sisteminin markası ve özellikleri hakkında bilgi vermemişsiniz. Ancak fazla motor yağı püskürtülmesi olarak belirttiğiniz işlemde LPG sisteminin Valve Care sistemine sahip Prins veya benzeri bir kit olacağını tahmin ediyorum. Ancak supapların yağlanmasında görev yapan ve fazla yağı püskürten Valve Care sisteminin yağ püskürtme özelliğini, kontrolü yapan kişinin biliyor olması gerekiyor. Supapların zarar görmemesi için özel bir kimyasalı belli süreler ile püskürterek koruyucu bir film oluşturan bu sistem, supap sistemindeki aşınmaları engeller. Aracınızda oluşan P2096 arıza kodu katalizatör ve egzozda gaz kaçağı olduğunu belirtiliyor. Bu sorunun en büyük nedenlerinden biri de LPG sistemi ile lambda sensörü arasındaki uyumsuzluk olabilir. Sonuç olarak aracı bir süre sadece benzinle kullanın ve motor arıza ışığının yanıp yanmadığını kontrol edin. Eğer arıza ışığı yanıyorsa aracı Chevrolet yetkili servise götürerek başta lambda sensörü olmak üzere araçta genel bir kontrol yaptırın. Arıza ışığı yanmıyorsa aracı LPG sistemiyle ilgili markanın yetkili servisine götürmeniz gerekiyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN