ONNO USTA

Proton 416’nın Motoru Neden Su Eksiltiyor?

23.02.2016 Salı
PROTON 416’NIN MOTORU NEDEN SU EKSİLTİYOR?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

LPG'li Proton 416 GLX sahibiyim. Aracımda görev yapan G92 kodlu motorunun supapları eridiği için vuruntulu çalışıyor ve su eksiltmeye de başladı. Ardından aracım uzun yolda hareket yaptı ve radyatörde de hiç su kalmamıştı. Acaba bu sorun LPG'den mi kaynaklanıyor? Bu konuda neler önersiniz?

Gökhan Paşa

Sayın Gökhan Paşa,

Motor vuruntulu çalışıyorsa yapılan işlemlerde sorun olabilir. Soğutma sisteminde özellikler radyatör bölgesinde sızıntı var mı? Radyatörde özel hava basıncı ile kontrol edilip kaçak tespiti yapılmalı. Eğer radyatörde kaçak yoksa bu sefer silindir kapak contası kontrol edilmelidir. Araç, motor test cihazına bağlanarak egzoz emisyonları kontrol edilmeli ve özellikle HC (hidrokarbonlar) ölçülmelidir. Yine motor sıcakken bujiler sökülüp pistonlar tek tek ateşleme zamanında üst ölü noktaya getirilerek buji deliklerinden özel bir test aleti ile hava basıncı uygulanarak ağzına kadar su dolu olan radyatör kapağı bölgesinde suda yükselme veya kabarcık oluşumu takip edilmelidir. Hangi silindirde kabarcık veya su yükselme oluşuyor ise o silindir bölgesinde silindir kapak contasında sorun vardır. Konusun uzman bir usta tarafından yapılacak bu kontrol sonucunda çözüm bulunacaktır. Sonun LPG'den kaynaklandığını anlamak için ise bazı kontrollerin yapılması gerekiyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN