ONNO USTA

Volvo S40 İçin Neler Önerirsiniz?

26.02.2016 Cuma
VOLVO S40 İÇİN NELER ÖNERİRSİNİZ?

Onno Usta,sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

İkinci el olarak 160.000 km'de 2003 model Volvo S40 2.0 T satın aldım ve bu araca hiç LPG takılmamıştı. Aracın motor yağını kontrol ettim ama hiç yağ kalmadığını fark ettim. Motorun yağ yakma ihtimalini düşündüğüm için servise götürdüm ve kompresyon testi normal çıktı. Şu an motorda W 0 40 vizkoziteli motor yağı var ve yağ değişiminden 1500 km sonra yağ çubuğunda 1 cm eksilme var. Aracımın kullanım kılavuzunda min ve max işaretleri arası 1,9 lt yağ fark vardır deniyor. Koyulan yağın önerilenden ince olduğunu da göz önüne alarak şimdiye kadarki yağ eksiltmesi sizce normal mi? Aracımın daha önce 1 kez radyatör değiştirilmiş bu ben de daha önce hararet yapmış olabilir mi sorusunu getiriyor. Aracımın performansında genel olarak bir sorun yok ama OBD cihazıma göre P0128 isimli soğutma sıvısı termostat arızası olduğu belirtiliyor. Bu konuda bana neler önerirsiniz?
Ersin Sezgin
Sayın Ersin Sezgin,
Yağ yakan bir motorun kompresyon basınç testleri, segman aralarına yoğun yağ girmesi nedeniyle standart değerden yüksek çıkabiliyor. Bu nedenle bu testin sonuçları bazen geçerli olmayabilir. Kompresyon testinin yerine basınçlı hava ile kontrol etmekte gerekebiliyor. Bu da motora belli devirlerde gaz verilmesi, rölantide çalıştırma kontrolleri, egzozdan çıkan dumanın analiz edilmesi gerekiyor. Egzozdan çıkan gazlar mavimsi ise yağ dumanı olabilir. Aracı dururken ani gaz tepkileriyle kontrol etmeniz gerekebiliyor. Termostat bozuksa motorun ortalama çalışma sıcaklığı da düşüktür ve bu da arıza kodunda da anlaşılıyor. Ancak motordaki yağ eksilmesi ayrıca yakıt tüketiminin yüksek olmasına neden olacaktır. Bu motorun turbo beslemeli olduğunu düşünürsek turbonun zamanla yıpranması sonucu yağ sızdırma ihtimali var. İşte bu konuda ustalık ve tecrübe devreye giriyor. Konusunda uzman bir yetkili servise müracaat ederek onlardan yardım alabilirsiniz.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN