ONNO USTA

VW Passat’ın Motor Yağı Eksiltmesi Normal mi?

29.02.2016 Pazartesi
VW PASSAT’IN MOTOR YAĞI EKSİLTMESİ NORMAL Mİ?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

VW Passat 1.6 MPI sahibiyim ve 2010 olan aracım 125.000 km'de ilk defa yağ lambası yandığı için 1 litre W5 40 Castrol motor yağı ilave etim. Motor yağı lambası acaba LPG sisteminden mi kaynaklanıyor. Çünkü aracımda yaklaşık 80.000 km'dir Zavolli marka LPG sistemi var. Acaba motor yağı eksilmesi tekrarlanır mı ve bu konuda neler önerirsiniz? Ayrıca internet sitelerinin forumlarda özellikle Castrol yağ kullananlarda bu şikayetin olduğunu yazılı ve farklı bir madeni yağ markasına geçince aracın yağ eksiltmediğini okudum. Bu konudaki yorumunuz nedir? Son olarak yeni Passat 1.4 TSI almayı düşünüyorum ve bu araca likit sistem LPG taktırmak istiyorum. Bu sistem, TSI motorlara uyumlu mu? Uzun vadede (100.000 km'de) sorun yaşanır mı?

Umut Toprak

Sayın Umut Toprak,

Motorun kaç kilometre aralığında ne kadar yağ eksilttiğini bilmiyorum. Motor yağ eksilttiğinde içerisinde de Castrol'ün 5W 40 motor yağı mı vardı? Bugüne kadar aracınızda hangi marka ve viskozitede motor yağını kullandınız? Diğer tarafta internet üzerinde özellikle bloglarda çok fazla yanlış ve kulaktan dolma yayılan bilgiler olduğu için her okuduğunuza inanmamanızı öneriyorum. Benzinin iç yapısında bulunan yağlama özelliği, silindirleri, yanma odalarını, supapları, supap gaytlarını ve segmanları yağlarlar ve bu özellikle LPG'de yoktur. Bu nedenle LPG'nin neden olduğu aşınma ve yıpranmalar bilinen sorunlardır. Ayrıca LPG'li motorlarda da sentetik ve LPG'ye uyumlu motor yağının kullanılması gerekiyor ve motor yağı ve yağ filtresinin de her 6.000 km'de yenilenmesi şart. Likit sistem LPG konusunda bir inceleme ve uzun vadede test edilmesi gibi bir çalışma olmadı. Bu neden ile bilgi aktarmam da mümkün değildir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN