ONNO USTA

Skoda Octavia 4x4’e Modifiye Yazılımı Yaptırmamı Önerir Misiniz?

03.03.2016 Perşembe
SKODA OCTAVİA 4X4’E MODİFİYE YAZILIMI YAPTIRMAMI ÖNERİR MİSİNİZ?

Onno Usta,sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Manuel şanzımanlı 2014 model Skoda Octavia Combi 1.6 TDI 4x4 sahibiyim.

Aracımın performansını arttırmak için yazılım modifiyesi yaptırmak istiyorum ama kafama takılan bir soru var. Aracımda elektronik kontrollü 4 tekerlekten çekişli aktarma sistemi var ve bu sistemde tork dağılımı, tekerleklerin ihtiyacına göre farklı şekilde gerçekleşiyor. 1.6 TDI motorlar için uygulanan yazılım, önden çekişli araçlara hitap ediyor ve 4x4'ler için ise bir yazılıma rastlayamadım. Modifiye yaptırdığım zaman motorun tork miktarı artacağı için sistemin kararsız çalışmasına sebep olur mu?

Özkan Çetin

Sayın Özkan Çetin,

4x4 tork dağılımı motorda var olan torkun aktarma organları, ABS, ESP gibi donanımlar ile birlikte kendilerine özel ancak Motor ana işletim sistemi ile de haberleşerek çalışan bir özelliktedir. Tork dağılımı, sürüş güvenliğini ön planda tutacak şekilde yol durumuna göre torku tekerleklere iletir. Motor performans yazılımları ise tekerlekler arasındaki tork dağılımını yaparken bu sistemi etkilemez. Bu nedenle 4x4 araçlar için ayrı bir yazılım yoktur.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN