ONNO USTA

Renault Kangoo’ya Hangi Motor Yağını Önerirsiniz?

07.03.2016 Pazartesi
RENAULT KANGOO’YA HANGİ MOTOR YAĞINI ÖNERİRSİNİZ?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

İkinci el olarak 215.000 km'de 2006 model Renault Kangoo 1.5 dCi satın aldım. ve aracım şu anda 252.000 km'ye ulaştı. Aracı aldıktan sonra Elf'in 5W 30 viskoziteli motor yağını kullandım ve şuan ise 10W 40 var ancak motor, 10.000 km de 4-5 litre yağ yakıyor. Ayrıca motorun üst kısmının arkasında motor yağı çamurlaşarak birikiyor. Hızlanma sırasında motorda ıslık sesi oluyor. Bu sorunları gidermek için aracı servise götürdüm ve turboya giren bir parça, orijinaliyle değiştirildi. Bu değişin sonrası 1.200 km yol yaptım ve motorda motor yağı yok denecek kadar azdı. Daha sonra 1.500 km yol yaptım ve bu sefer ise motor yağında azalma olmadı. Sizce bu araç için hangi motor yağından kaç litre kullanmalıyım? Bunlara ek olarak aracımla 3200 d/d'yi geçince bazen motor uyarı lambası yanıyor ve bu uyarı hangi sorunu işaret ediyor?

Eren Yankaya,

Sayın Eren Yankaya,

Turbonun kartere dönüş bağlantısındaki parça değiştirildiği için sorun çözülerek yağ eksilmesi önlenmiş. Motor yağının eksilmesinde turbo yıpranmasından kaynaklanıyor olabilir. Motor yağı seviyesi her zaman iki çizgi arasında üst çizgiye yakın bir seviyede olmalıdır. Aslında dizel motorlarda yağ eksilmesi 6.000 km sonra başlar ve genelde ben hep 8.000 km periyodunda yağ filtresiyle birlikte değiştirilmesi gerektiğini belirtirim. Aracın versiyonunu ve motor gücünü bilemiyorum ancak yetkili serviste aracınızın motoru için kaç litre ve hangi viskozitede motor yağı kullanacağınız hakkında bilgi alabilirsiniz. Arıza lambasının nedenini öğrenmek için aracı yetkili serviste test cihazına bağlayıp arıza kodu alınmalı ve buna göre gerekli onarım veya kontroller yapılmadır.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN