ONNO USTA

Peugeot 307’nin Titreme Sorunu LPG’den mi Kaynaklanıyor?

08.03.2016 Salı
PEUGEOT 307’NİN TİTREME SORUNU LPG’DEN Mİ KAYNAKLANIYOR?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

İkinci el olarak Mayıs 2015'te LPG'li 2005 model Peugeot 307 XR 1.6 satın aldım. Aracı almadan önce ekspertiz yaptırdık ve motorda yağ kaçağı ve hararet sorunu vardı. Ayrıca fan da çalışmıyordu. Bu sorunları gidermek için aracımı servise götürdüm ve serviste gerekli parçalar değiştirildi. Ayrıca krank keçeleri, silindir kapak contası, su pompası, ateşleme bobini gibi parçalar orijinalleriyle değiştirildi ve silindir kapak contası da taşlandı. Aracı teslim aldıktan sonra performansında azalma olduğunu fark ettim ve hızlanma anında da araçta uğultu sesi vardı. Aracı yeniden servise götürdüm bu sefer de katalizatör tıkalı olduğunu için yenisiyle değiştirttim. Uğultu sorunu da giderildi ama şu an sabahları ilk çalıştırmada motor hem zor çalışıyor hem de titreme oluyor. Ardından motor devri 600-1000 d/d arasında sürekli değişiyor ve gaz pedalına bastığımda ise motor devri artmıyor. Araç benzinle çalışırken hiçbir sorun yok ama LPG devreye girince bu tarz sorunlar artıyor. Sorun acaba LPG'den mi kaynaklanıyor? Bir diğer sorum ise aracımın performansının yeterli olmadığını düşünüyorum. Sizce 1330 kg ağırlığı olan bir otomobil için 110 HP'lik güç yeterli mi? Aracımla ilgili neler önerirsiniz?

Hüseyin Ömer

Sayın Hüseyin Ömer,

Araca yapılan kontroller ve parça değişimleri yetkili servis tarafından mı yapıldı? Bu kontroller sırasında bilgisayar yardımıyla motorda arıza kodu arandı mı? Diğer tarafta araçta ne kadar zamandır LPG kullanıyorsunuz? Motorda LPG'den kaynaklı sorunlar olabilir. Özellikle supaplarda kaçak olma ihtimali oldukça yüksek. Bu nedenle silindirlerin kompresyon basınçlarının ölçülmesi ve lambda sensörünün durumunun kontrol edilmesi gerekiyor. Motor LPG'de çalışırken çeşitli sorunların olduğunu ve performansının yetersiz olduğunu düşünürsek LPG'den kaynaklı sorunlar olabilir. Bu nedenle aracı LPG servisine götürerek çeşitli kontrollerin yaptırılmasını sağlayın. LPG sisteminde yapılacak kontrollerin ardından sorun devam ediyorsa bu sefer aracı Peugeot yetkili servisine götürüp bilgisayarda arıza kodu arayarak çeşitli kontrolleri de yaptırmanızı öneriyorum.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN