ONNO USTA

Chevrolet Aveo’da Triger Zinciri Mi Yoksa Kayışı Mı Var?

16.03.2016 Çarşamba
CHEVROLET AVEO’DA TRİGER ZİNCİRİ Mİ YOKSA KAYIŞI MI VAR?

Onno Usta,sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Chevrolet Aveo Sedan S sahibiyim ve aracımda bayi garantili BRC marka LPG sistemi var. Aracım 2009 model ve üzerinde bulunan 1,2 lt'lik 16 supaplı SOHC motorda triger kayışı mı var yoksa triger zinciri mi bulunuyor. Bu çeşitli araştırmalar yaptım ama net bir sonuca ulaşamadım. Yaptığım araştırmalarda Aveo'larda görev yapan 1,2 lt'lik motorun 8 supaplı ve 16 supaplı DOHC tipi supap mekanizmasına sahip olduğu belirtiliyor. Bu motorlarda 72 HP ve 84 HP'lik farklı motor güçleri de varmış ve bu farklar hatchback ile sedanlar arasında da değişiyormuş. Sizce aracımdaki motorun gücü nedir? Bir de aracım torkunu, motora zarar vermeden arttırabilir miyim?

Mehmet Alp Ünat

Sayın Mehmet Alp Ünat, Soruda geçen 1.2 lt'lik 16 supaplı Chevrolet Aveo üstten çift eksantrik miline sahiptir (DOHC tipindedir), 6000 d/d'de 84 HP üretir. Bu motorda triger mekanizması zincirlidir. SOHC tipi yani tek eksantrikli 16 supaplı motoru yok. Tek eksantrikli ve 8 supaplı motor ise 5400 d/d'de 72 HP üretir ve bu motorda triger kayışı vardır. Diğer tarafta aynı donanıma sahip sedan veya hatchbackde aynı özellikteki motorlar arasında güç farkı yoktur. Bu motorların silindir hacimleri ve ürettikleri güce paralel olarak tork değerlerinin arttırılması mümkündür. Ancak bu çalışma sonucu araçta yüzde 2-4 oranında yakıt tüketimi artacak ve LPG ile yapılacak ekonominin de bir yararı olmayacak.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN