ONNO USTA

Ford Focus’un Rölanti Devrindeki Dalgalanmayı Nasıl Gideririz?

18.03.2016 Cuma
FORD FOCUS’UN RÖLANTİ DEVRİNDEKİ DALGALANMAYI NASIL GİDERİRİZ?

Onno Usta,sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

İkinci el olarak 2004 model LPG'li Ford Focus 1.6i satın aldım. Araçta çok kısa süreli şarj lambası yandı. Ardından motor soğukken çalıştırdığımda rölanti devrinde dalgalanma oldu. bu dalgalanma 20 saniye kadar sürdükten sonra düzeliyor. Bu sorunu çözmek için gaz kelebeğini temizlettim ama pek bir faydası olmadı. Bu konuda neler önerirsiniz?

Aydın Karakuş

Sayın Aydın Karakuş,

LPG'li araçlarda oluşan sorunun önce benzinin mi yoksa LPG'nin mi yakıt sisteminden kaynaklandığını tespit etmek gerekiyor. Bunun içinde aracı önce benzinle kullanmak gerekiyor. Sorun devam ediyorsa motorda kompresyon ayarı ölçülmeli ardından motor test cihazında arıza kodu aranmalıdır. Benzinde sorun tespit edilemezse LPG servisi tarafından LPG sistemi incelenmelidir. Bu sırada oksijen sensörü de dahil benzin ve LPG'nin ortak sensörleri kontrol edilmelidir. Bu arada LPG'li motorlarda platinyum, iridyum özelliklerde LPG ye uyumlu buji kullanması gerekiyor ve ben, NGK Laser Line bujileri tavsiye ediyorum.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN