ONNO USTA

Opel Zafira’nın Yakıt Tüketimi Neden Arttı?

22.03.2016 Salı
OPEL ZAFİRA’NIN YAKIT TÜKETİMİ NEDEN ARTTI?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Opel Zafira 1.9 CDTi sahibiyim ve 2003 model olan aracımın hem yakıt tüketimi yüksek hem de performansı da azalma var. Ben Bulgaristan'da yaşıyorum ve burada bu sorunları çözmek için turboyu ve enjektörleri değiştirttim ama bir yararı olmadı Motorda karbon temizleme yaptır dediler sizce karbon temizlemenin bir yararı olur mu? Bu konuda neler önerirsiniz?

Koray Güner

Sayın Koray Güner,

Aracın 230.000 km'de olduğunu dikkate alırsak motorda oluşan güç kayıplarının çeşitli nedenleri vardır. Bu nedenleri tespit etmek için aracı bilgisayara bağlayıp arıza kodunun alınması gerekiyor. Siz, aracın turbosunu ve enjektörlerini değiştirmeden önce veya değiştirdikten sonra bilgisayarda motoru kontrol ettiniz mi? Turbonun hortum bağlantılarında veya kontrol supabında sorun varsa bu parça gerekli hava basıncını üretmez. Bu sorunu tespit etmek için turboya basınç manometresi bağlanarak çeşitli kontroller yapılmalı. Aracın enjektörleri değiştirilmeden önce püskürtme miktarı veya yapısı kontrol edildi mi? Yakıt sisteminin basıncı kontrol edildi mi? Bu kontrollere ek olarak motorda olası bir supap yanığı veya silindirlerde aşınma sonucu kompresyon kaçakları var mı? Katalitik konvertör tıkalı mı? Hava ölçer sağlam mı? Tüm bu olasılıkların belli bir disiplin içinde ve karşılaştırılmalı matematiksel sonuçlarının alınması gerekir. Carbon Clean isimli özel makineyle yapılan karbon temizleme işlemleri 40-50.000 km'lik periyotlarla yapılmalıdır. Bu periyotların uzaması veya aracınızda olduğu gibi 230.000 km'de hiç yapılmadıysa motor için bir yararı olmaz. Çünkü kemikleşen kurumların solvent ile temizlenmesi mümkün değil. Bu temizlik ancak, silindir kapağının ve supapların sökülerek el ile kazıma usulü yapılması gerekiyor. Bu temizlik sürecinde aşınan supaplar ve supap gaydları ile supap lastiklerinin de yenilenmesinde yarar var. Sonuç olarak aracı yetkili Opel servisine götürerek yeniden arıza kodu alınıp sorunun çözülmesini sağlayabilirsiniz.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN