ONNO USTA

Opel Insignia’nın Debriyaj Balatasının Bittiğini Nasıl Anlarız?

24.03.2016 Perşembe
OPEL INSİGNİA’NIN DEBRİYAJ BALATASININ BİTTİĞİNİ NASIL ANLARIZ?

Onno Usta,sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Manuel şanzımanlı 2010 model Opel Insignia 1.6 Turbo sahibiyim ve 100.000 km'de olan aracımda debriyaj baskısı ve balatasının durumu hakkında nasıl bilgi sahibi olurum? Balatanın aşınıp aşınmadığını ben sürücü olarak anlayabilir miyim? Aşınan debriyaj balatası tamamen bittiğinde volana da zarar verir mi? Debriyaj balatasının ömrü hakkında bilgi verir misiniz?

Gökhan Büyükaşçı

Sayın Gökhan Büyükaşçı

Debriyaj balatası aşınan bir araçta ani gaz tepkileri verdiğinizde motor devri birden yükselecektir. Ancak araç ani tepkilere karşı gerekli hızlanma performansını gösteremeyecek. Performans düşüklüğü bir yana zorlanan motorun iç temel parçalarındaki yıpranma da artacak. Sonuç olarak aşınan debriyaj balatası değiştirilmezse volan zarar görüyor. Bu nedenle debriyaj sisteminin periyodik olarak yetkili serviste kontrol ettirmeniz ve gerektiğinde bu parçayı ve takım arkadaşlarını set olarak değiştirmeniz gerekiyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN