ONNO USTA

Opel Astra’daki Karbon Temizliği Hakkında Neler Önerirsiniz?

25.03.2016 Cuma
OPEL ASTRA’DAKİ KARBON TEMİZLİĞİ HAKKINDA NELER ÖNERİRSİNİZ?

Onno Usta,sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Opel Astra'daki karbon temizliği hakkında neler önerirsiniz? Sahibi olduğum 198.500 km'de Opel Astra HB 1.3 CDTi'nin alt devirlerinde tekleme olurken üst devirlerde ise gaz yememe sorunu vardı. Aracımın performans sorunun çözmek için emme manifoltunun EGR supabı bölümünü sökerek tinerle temizledik. Emme manifoldunun içinde çok fazla kurum vardı. Bu kurumlanmanın aracımın kilometresine ve aldığım yakıtın kalitesine bağlı olduğunu düşünüyorum. İşte bu noktada yakıt alırken hangi istasyonları tavsiye edersiniz?

Yaşar Önder Kılıç

Sayın Yaşar Önder Kılıç,

Dizel motorlarda çok rastlanan kurumlanma, mazotun yapısındaki kükürt ve diğer maddelerin yanması sonucu oluşuyor. Bu nedenle dizel motorlu araçlar her 50.000 km periyodunda Carbon Clean işleminin yapılmasını tavsiye ediyoruz. Carbon Clean isimli özel bir makineyle yapılan karbon temizleme sayesinde supap yuvaları, yanma odası ve turbo kanallarında oluşacak kurumlanmanın temizlenmesi sağlanıyor. Ancak daha önce Carbon Clean işlemi yapılmayan motorlarda kurumların kemikleşme riski olduğu için bu yöntemle yakılması ve temizlenmesi de mümkün olmuyor. Bu seferde motorun silindir kapağı sökülerek kazıma yolu ile bu kurumların temizlenmesi gerekiyor. Diğer tarafta belli bir akaryakıt markası vermemin bir yararı yok. Ancak tanınmış ve bilindik markaları tercih etmenizde yarar var. Çünkü belli markalarda uygulanan kalite standartları ve denetleme mekanizmaları sayesinde yakıt kalitesinden taviz verilmiyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN