ONNO USTA

Opel Astra’nın Orta Susturucusunu İptal Ettirmemi Önerir misiniz?

29.03.2016 Salı
OPEL ASTRA’NIN ORTA SUSTURUCUSUNU İPTAL ETTİRMEMİ ÖNERİR MİSİNİZ?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Sahibi olduğum 2006 model Opel Astra Twinport 1.6'da son susturucu var. Fakat aracımın orta susturucusu diğer modellerden göre daha büyük olduğu için tatmin edici bir ses alamıyorum. Orta susturucuyu söktürüp yerine tüp susturucu takmak istiyorum. Sizce tüp susturucu uygulamasını yaptırdığımda aracımda mekanik bir sorun olur mu? Bu montaj için motorun geri basıncının düşeceği ve sorun olacağı söyleniyor doğru mudur?

Murat Sevecen

Sayın Murat Sevecen,

2006 üretim yılı olan Opel Astra 1.6 Twinport'un motorunun Twinport özelliğinde: emme manifoltu, motorun düşük ve yüksek devirlerine uygun miktarda ve hızlarda hava girişi sağlıyor. Bu sayede motorun düşük devirlerinden itibaren güç üretilmeye başladığı için yakıt ekonomisi ve güç verimi artar. Egzoz sistemi ise emme manifoltuna paralel bir geri basınç sağlayarak bu işlemlere iştirak eden önemli bir elemandır. Siz, motor sesini arttırmak için bu susturucuyu iptal ettiğinizde araç özellikle şehir içinde ses kirliliği yapacak. Buna ek olarak geri basıncın düzensizleşmesi sonucu rölanti devri bozulacak ve motorun düşük devirlerinde güç kayıpları olacaktır. Bu olumsuzlukların genel toplamında da zaten yakıt tüketimi artacak. Sonuç olarak yeni teknolojiye sahip motorlarda, eski yani karbüratörlü motorlarda olduğu gibi bazı işlemler yapılamaz. Özellikle işletim sistemi program yapıları zaten buna müsaade etmiyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN