ONNO USTA

Taktırdığım Performans Arttırıcının Araca Bir Zararı Var mı?

30.03.2016 Çarşamba
TAKTIRDIĞIM PERFORMANS ARTTIRICININ ARACA BİR ZARARI VAR MI?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Toyota Auris 1.4 D-4D sahibiyim ve aracıma Alman malı T-Box performans artırıcı taktırdım. Bu ürün yakıt basıncını arttırarak performans artıştı sağlıyormuş. Ardından motor arıza lambası yandı ve söndürdüm. Yetkili serviste bilgisayarda yapılan kontrollerde basınç sensoru ariza hatası vermişti. Sizce bu cihazın aracımın motoruna zararı olur mu?

Abuzer Kaynak

Sayın Abuzer Kaynak,

Toyota Auris'e taktığınız T-box yani ara işletim sistem beyini ile aracın motor gücü 90 HP'den 118 HP'ye yükselmiş. Motorun maksimum torku da 190 Nm'den 245 Nm'ye çıkarttırılmış. Ancak işletim sisteminde uygulanacak bir yazılımla güç artışını daha düşük maliyetle yaptırabilirdiniz. Uygulanan sistem, motorun yakıt basınç kontrol sensörü arasına takılarak bu basınçların aldatılması ile hem yakıt hem de turbo basıncını arttırır. Ancak motorun belli devirlerinde limitleri aşan turbo basıncı sonucu arıza kaydı oluşuyor. Bunun sonucunda soğuk havada ve tam ısınmamış bir motorda turbo basıncının değeri, gereken standart verilerden yüksek olur ve pick basınç üreterek arıza lambasının yanmasına neden olur. İşletim sistemi ise motorun çalışmasını koruma altına alarak 3000 d/d'yi geçmesini engeller. Bu işlemler sonucunda motorda standart çalışmasına göre kurumlanma daha da artar ve karbon temizliği işleminin daha sık yapılmasını gerekiyor. Ayrıca turbonun ömrü kısalır ve uzun vadede sorun çıkarabilir. Bunun dışında aracınız model yılı ve kilometresi garanti kapsamındaysa bu işlemler garanti işleminin sona ermesine neden olacaktır.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN