ONNO USTA

Opel Astra’ya Daha Kalın Yanaklı Bir Kış Lastiği almamı Önerir misiniz?

05.04.2016 Salı
OPEL ASTRA’YA DAHA KALIN YANAKLI BİR KIŞ LASTİĞİ ALMAMI ÖNERİR MİSİNİZ?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Sahibi olduğum 2014 Opel Astra Sedan'da 225/50 R17 ebatlarında lastikler var. Aracıma kış lastiği almak istiyorum ve karlı zeminlerde yerden yüksekliğini ve konforunu arttırmak için 225/50 R17'nin yerine 225/55 R17 veya yanak kalınlığı daha fazla olan lastik almamı önerir misiniz?

Mustafa Özer

Sayın Mustafa Özer,

Kış mevsimiyle birlikte özellikle aralık ayından itibaren tüm araçlarda kış lastiğinin kullanılması gerekiyor. Kış lastiğinin ölçüleri ise aracın orijinal lastik ebatlarıyla aynı olmalı. Bu değerler kaygan zemine uygun olmayan geniş tabanlı lastiklerin yerine biraz daha dar ve biraz daha yüksek yanak seçilerek sürüş güvenliği ve konforu ise arttırılabilir. Ancak yanağın yükselmesi sonucu lastik çapı da artacağı için motor zorlanacak ve aracın yakıt tüketimi de artacaktır. Bu nedenle kış lastiği alırken de aracın orijinal lastik ebatlarına sadık kalmak en doğrusu olacaktır.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN