ONNO USTA

BMW 316i’nin Vites Geçişlerinde Neden Gecikiyor?

06.04.2016 Çarşamba
BMW 316İ’NİN VİTES GEÇİŞLERİNDE NEDEN GECİKİYOR?

Onno Usta,sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Otomatik şanzımanlı 1995 model BMW 316i sahibiyim. Aracımda vites geçişleri çok yavaş olduğu için sürüş sırasında yığılma oluyor. Vites geçişlerindeki bu gecikme sorunun kaynağı nedir? Bu konuda bana neler önerirsiniz?

Yalçın Servet

Sayın Yalçın Servet,

Aracınızın vites geçişlerinin geç ve beklemeli olmasının iki ana nedeni vardır. İlk olarak kontrol edilmesi gereken nokta motorda güç kaybı olup olmadığıdır. Motorda güç kaybı varsa tork üretiminde oluşan zorlanma, sürüş sırasında vites geçişlerinin düzensizleşmesine neden olacak. İkinci ana neden ise otomatik şanzıman yağının eksik olmasıdır. Ayrıca tork konvertörü ile şanzıman yağı pompalarının zamanla yaşlanması sonucu yağ basıncı azalacağı için vites geçişlerinde yavaşlama olacak. Bu araçların otomatik şanzımanları genelde 100.000 km'den sonra bakım isteyebiliyor. Ayrıca tork konvertörüde yaşlandığı için kontrol edilmesinde yarar var. Sonuç olarak aracın motorunda verim düşüklüğü ya da güç kaybı yoksa sorun muhtemelen şanzımanda olduğu için bu parçanın sökülüp kontrol edilmesi ve yenileme işleminin yapılması gerekiyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN