ONNO USTA

Opel Vectra’da Oluşan Tekleme Sorunu İçin Ne Önerirsiniz?

07.04.2016 Perşembe
OPEL VECTRA’DA OLUŞAN TEKLEME SORUNU İÇİN NE ÖNERİRSİNİZ?

Onno Usta,sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

LPG'li, 2005 model Opel Vectra 1.6 sahibiyim. Şu anda 112.000 km'de olan aracıma LPG dolumu yapıldıktan 9 km sonra LPG'den benzine geçen motorda tekleme oldu. Satın aldığım LPG'nin düşük kaliteli olduğunu düşünerek aracımın biraz yüksek devirlerde kullandım. Ardından aracımdaki tekleme sorunu devam ettiği için servise gittim. Servisteki ustanın yaptığı kontroller sonucu buji tırnakları kırılmış ve motor da yağ yakıyormuş. Kompresyon basıncı ise normal değerinde çıktı. Sonuç olarak kontrolü yapan usta, aracımın motorunun rektifiye edilmesi gerektiğini belirtti.

Nuri Üstün

Sayın Nuri Üstün,

Buji tırnağı, silindirdeki vuruntu ve fakir karışım sonucu erimiş olabilir. Ayrıca pistonlar ve segmanlarda da erime riski var. Kompresyon basıncı ise piston ve segman aralarına yağ girdiği için normal değerinden de yüksek çıkabilir ve bu değer ise aldatıcıdır. Bu nedenle motordaki kaçakların özel aletle ölçülmesi gerekiyor. Ayrıca motorda yağ yakma sorunu var mı? Varsa ne kadar sürede kaç litre eksilme var. Sonuç olarak motorun sökülüp gerekli rektifiyenin yapılması gerekiyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN