ONNO USTA

Citroen Berlingo’nun Motorunda Oluşan Sesi Nasıl Gideririz?

26.04.2016 Salı
CİTROEN BERLİNGO’NUN MOTORUNDA OLUŞAN SESİ NASIL GİDERİRİZ?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Sahibi olduğumuz 2010 model Citroen Berlingo 1.6 HDI'nin tüm bakımlarını Citroen yetkili serviste yaptırıyoruz. Zaten aracı babam kullanıyor ve sakin bir sürüş sergiliyor. Aracın 150.000 km'lik ağır bakımı da Citroen yetkili servisinde yapılmıştı. Araç 310.000 km'deyken motordan farklı sesler çıkınca babam hemen aracı durdurup çekiciyle Citroen servisine götürdü. Gerekli onarımlar yapıldıktan sonra babam aracı ilk çalıştırdığında sesi çok farklıymış. Yetkili serviste motorun üst kısmı tamamen değişmiş ama piston segman takımında da değiştirilmesi gerekiyormuş. Aracın performansında hiçbir sorun yok ama egzoz emisyon arızası uyarısı veriyor. Bu ses problemi egzozdan kaynaklandığından şüphelendik. Aracı egzoz servisine götürdük ve partikül filtresi değiştirildi. Bilgisayardaki uyarı gitti ama ses düzelmedi. Piston segman takımı ve egzozun dışında bu sese sebep olabilecek bir parça var mı?

Furkan Aykaç

Sayın Furkan Aykaç,

Belli bir kilometre yapan dizel motorlarda aşınan supaplar ve oluşan kompresyon kaçağı sert vuruntu seslerine neden oluyor. Ancak supap ve silidir kapağı yenilendikten sonra enjektörlerde de gerekli kontroller yapıldı mı? Motorda bazı kontrolleri yapmadan yorum yapmam zor ama siz enjektörleri de kontrol ettirmelisiniz.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN