ONNO USTA

ECU Programlamayı Nasıl Öğrenebilirim?

27.04.2016 Çarşamba
ECU PROGRAMLAMAYI NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

Onno Usta,sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Uzun zamandır ECU programlama remap yapmayı öğrenmeyi çok istiyorum. Bu konuda eğitim almak istiyorum ama gerekli kaynaklara ya da bir eğitim kurumuna ulaşamadım. Amacım piyasada bulunan işi bilmeden ve usta diye geçinen kişilerden olmak değil, hobi amaçlı başlayıp kendimi bu konuda geliştirmek istiyorum. Sizin tavsiye edebileceğiniz bir eğitim kurumu yada kişi var mı?

Kutlu Kaya

Sayın Kutlu Kaya,

Otomobil motorlarında yönetim ve denetleme görevi yapan elektronik kontrol üniteleri ya da diğer adıyla beyin için uygulanan programlama işlemi yapabilmek için çok ileri derecede bir eğitime sahip olmak gerekiyor. Zaten bu konuda eğitim veren bir kuruluş olmadığı gibi siz de takdir edersiniz ki motorun çalışması konusunda profesyonel bir bilgi ve deneyime ihtiyacınız var. Bunun için motorun güç tork ilişkisinden fiziksel çalışmasına ve tasarım özelliklerine kadar uzanan çok farklı bir uzmanlığa sahip olmanız gerekiyor. Yani motor kadar matematik, fizik ve elektronik bilginizin olması şarttır. Programlama sırasında yapılacak işlemin hangi sorunlara yol açacağı ve bu yanlışların düzeltilmesi gibi birçok akla gelmeyen ayrıntılar da vardır. Bu gün sorunsuz olan ancak kısa bir süre sonra ağır hasarlara neden olabilecek bir yazılım her zaman mümkün olduğundan gelecek konusunda da bu tecrübelerin varlığı önem arz eder. İşte sizin şikayetçi olduğunuz bazı kişi veya kuruluşlar işi rastgele yapıyorlar. Bunlar genelde yurt dışında bilinen bazı şirketlerden hazır program alarak sil yapıştır yöntemi ile kendileri kullanıyorlar. Diğer tarafta konuya hakim sıfırdan kendi programını ve bilgisi kullanan dinamometresi olan çok tecrübeli kuruluşlar da var. Bu konuda ilklerin, yöntem ve gerekliliklerin temelini ben 1995 yılından itibaren atan biriyim ve bu konuda çok mutluyum.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN