ONNO USTA

Nissan X-Trail’in Partikül Filtresi Tıkalı Mı?

29.04.2016 Cuma
NİSSAN X-TRAİL’İN PARTİKÜL FİLTRESİ TIKALI MI?

Onno Usta,sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Sahibi olduğum 2004 üretimi olan Nissan X-Trail ile ilgili aracı alığım günden itibaren çeşitli sorunlar yaşıyorum. Aracımın geri görüş ve park mesafe uyarı sistemi çalışmamaya başladı ve bu parça garanti kapsamında değiştirildi. Ardından aracımın performansı özellikle yokuş çıkarken azalmaya başladı. Yetkili servis, bu sorunun debriyaj baskısından kaynaklı olduğu ve garanti kapsamında değiştirilemediğini belirtti. Gereken onarımı garanti kapsamı dışında yaptırdık ve o esnada partikül filtresi de temizlemiş ve motor yağı da değiştirilmiş. Bu onarımdan 10 gün sonra yani 560 km yaptıktan sonra aracımda aynı arızayı yeniden oluştu. Çekici ile servise götürülen aracımda partikül filtresi arızalıymış. Bu parçanın garanti kapsamı dışında kaldığı için bu sefer itiraz ederek tespit davası açtık. Tespitte daha önce değişen debriyaj baskının ve balatasının sağlam olduğu tespit edildi. Ayrıca önceki arızanın da yanlış tespit edildiği kanaat tına vardılar. Sürekli tıkanan partikül filtresinin de tıkanmasında da bilirkişiler tarafından yakıt analizleri yapıldı ama yakıt temiz çıktı. Ardından aracımın ücretsiz arızası giderildi. Uzun yolda giderken yağmurlu soğuk havada kalorifer sisteminin çalışmadığı, içerisini ısıtmadığı ve içerdeki buharı atmadığının farkına vardık. Bunun üzerine serviste yapılan incelemelerde termostatın arızalı olduğu contanın ezik ve yırtık olduğu tespit edildi. Ustalarının söylediği daha önceki partikül filtresinin sıkça tıkanmasının sebebinin termostat arızasının sebep olduğunu söylediler. Motordaki suyun sürekli devir daim yaptığı için motorun ısınmadığı için içinde yakıtın tam olarak yanması gerçekleşmediğinden dolayı çiğ olarak atıldığı söylediler. Bunun soncunda da partikül filtresi tıkanıyormuş. Yapılan tespitlerin ise yanlış olduğu söylendi. Sizce termostat arızasını gerçekten partikül filtresi tıkaya bilir mi?

Kazım İşbilir

Sayın Kazım İşbilir,

Aracınızla birçok sorun yaşamışsınız. Motorların gerekli gücü üretmeleri ve bu paralelde de ekonomik olmaları için gerekli çalışma ısısına hızlı ulaşmaları ve bu ısıyı da hep muhafaza etmeleri gerekiyor. Motorun termostatında oluşan sorun nedeniyle gerekli çalışma ısısına ulaşamaması sonucu hava yakıt karışımı zenginleşir. Zengin hava yakıt karışımı ise motorun düşük performans üretmesine ve yüksek karbon oluşmasına neden olacaktır. Bu da partikül filtresine sürekli karbon ile dolmasına nedendir. Sürekli regenerasyon gerekecek. Partikül filtrelerinin ise karbon birikimi ve regenerasyon işlemiyle bu karbonları yakarak egzozdan atılmasını sağlarken yanan karbonların külleri partikül filtresinin tabanında birikerek partikül filtresinin dolmasına neden olacaktır.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN