ONNO USTA

Renault Clio Symbol’ün Motoru Neden Yağ Eksiltiyor?

06.05.2016 Cuma
RENAULT CLİO SYMBOL’ÜN MOTORU NEDEN YAĞ EKSİLTİYOR?

Onno Usta,sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Renault Clio Symbol'ün motoru neden yağ eksiltiyor? 2005 model Renault Clio Symbol 1.5 dCi (80 HP) sahibiyim. Aracımın 120.000 km'de ve turbosu değiştirildi. Ardından 125.000 km'de yeni motor yapıldı. Daha sonra 6.000 km'de 2 litre motor yağı eksildi. Motor yenileştirmeyi yapan özel servis, yeni motorların ilk zamanlarında biraz daha fazla yağ eksiltir dendi. Motorda herhangi bir kaçak ve duman yok. Şu an 134.000 km'de olan aracımda bu durum normal mi? Motor yağı eksilmesi kaç km sonra normale döner. Normalde kaç kilometrede kaç litre motor yağı eksiltiyor.

Hayati Kara

Sayın Hayati Kara,

Aracınız motoru neden 125.000 km'de yenilendi. Çünkü bir dizel motor için bu kısa bir kilometredir. Diğer tarafta bu yenilenme nasıl yapıldı ve hangi parçalar yenilendi. Aracınızdaki motor yağı eksilmesi motorun iç parçalarından veya turbodan kaynaklanabilir ama dizel motorda 8.000 km'de 2 litre motor yağı eksilebiliyor. Bir motor için şu kadar kilometrede şu kadar yağ eksiltir gibi sabit bir değer de yok. Aracın günlük kat ettiği mesafe, trafik yoğunluğu, sürücünün deneyimi gibi bilgileri bilemeden ve motorda bazı kontrolleri yapmadan motor yağı eksilmesi hakkında yorum yapmam zor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN