ONNO USTA

Dacia Sandero’ya Yol Bilgisayarı Taktırmamı Önerir misiniz?

09.05.2016 Pazartesi
DACİA SANDERO’YA YOL BİLGİSAYARI TAKTIRMAMI ÖNERİR MİSİNİZ?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

LPG'li 2012 model Dacia Sandero sahibiyim ve aracımda bluetooth bağlantısına uyumlu OBD2 girişinin standart olduğunu duydum. Acaba OBD2 girişini kullanarak aracıma bluetooth üzerinden yol bilgisayarı gibi çeşitli donanımlar taktırsam uyum sağlar mı? Bu ekipman sayesinde gerçek motor devrini ve yakıt tüketimi gibi verileri öğrenme şansım olur mu? Sizce bu konuda neler yapabilirim. Bu konuda neler önerirsiniz?

Muhsin Ünal

Sayın Muhsin Ünal,

Elektronik işletim sistemli araçların motor bilgilerini test etmek için bazı test soketleri vardır. Bu soketler sayesinde basit test aletleriyle dahi arıza kodu alınabilinir. Bu bilgiler ise hiç bir zaman aracın orijinal servisi tarafından test aletleriyle yapılan kontroller kadar hassas ve detaylı olmaz. Soru da geçen OBD2 portuna takılacak herhangi bir donanım ise üreticinin önerdiği bir seçenek olmalıdır. Ben bu konuda hangi donanımı tercih edeceğinizi bilmiyorum. Zaten bu verilere de motor veya elektronik kontrol ünitesi üzerinden nasıl ulaşacağınızı da merak ediyorum. Bu tarz uygulamalar bazı araçlarda olabiliyor ama bu uygulamanın daha önce de bahsettiğim Dacia/Renault onaylı bir donanım olması gerekiyor ve bu da tahminimce daha kısıtlı olacaktır.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN