ONNO USTA

Toyota Verso’ya LPG Taktırmamı Önerir Misiniz?

11.05.2016 Çarşamba
TOYOTA VERSO’YA LPG TAKTIRMAMI ÖNERİR MİSİNİZ?

Onno Usta,sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Sahibi olduğum 2015 model Toyota Verso 1.6 Valvematic'e LPG taktırmak istiyorum. Sizce LPG montajımım montajın motora zararı olur mu? Sıralı sistem LPG ile ilgili hangi markayı öneriyorsunuz? Son olarak aracım yeni olduğu için hızlı kullanarak motorun açılması gerektiğini önerenler var. Sizin bu konudaki önerileriniz nelerdir?

Ahmet Yavuz

Sayın Ahmet Yavuz,

Sıfır kilometre satın aldığınız 2015 üretimi Toyota Verso'da görev yapan 1.6 lt'lik Valvematic sistemine sahip motorda rodaj uygulaması yok. Ancak otomobilinizi, ilk 1000 km'de dikkatli kullanırsanız araçtaki parçaların birbirleriyle uyumlu bir şekilde alışmalarını sağlarsınız. Aksi halde özellikle motor parçalarının yıpranma hızı artacaktır. Bu nedenle aracın ilk 1.000 km'sinde küçük viteslerde tam gaza basmadan, motor devirlerini maksimum devirlere çıkartmadan kullanmak gerekiyor. Ayrıca yüksek hızlarda ve maksimum viteslerde sürekli tam gaz gitmemekte yarar var ve arada bir de motoru rahatlatma açısından gazdan ayağınızı çekmeniz genel olarak tavsiye edilen bir sürüş tarzı oluyor. Toyota yetkili servislerinin, LPG montajı konusunda onay vermeyeceği düşünüldüğünde bu işlem, aracın garanti kapsamını sona erdirecek. Aracınızın garanti süresinin sona ereceğini kabul ederek bu montajı yaptıracaksanız bu konuda yetkili LPG sistemi satış veya servilerine danışmanız gerekiyor. Bu motorlarda LPG uygulaması sorunlu olabiliyor. Bu nedenle de aracın işletim sisteminin incelenmesi gerekiyor. Yetkili LPG servisi, yapacağı incelemenin sonucunda bir cevap verecektir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN