ONNO USTA

Hyundai Getz’e Yapılan Bakımın Ardından Performansı Neden Azaldı?

12.05.2016 Perşembe
HYUNDAİ GETZ’E YAPILAN BAKIMIN ARDINDAN PERFORMANSI NEDEN AZALDI?

Onno Usta,sroularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

İkinci el olarak 6 ay önce 2005 model Hyundai Getz 1.3 12V satın aldım. Şu anda 106.000 km'de olan aracımı aldıktan sonra çok memnundum. Ancak özel serviste yapılan bakım sırasında motora NGK BKR5ES-11 buji takıldı ve 10W 40 viskoziteli Castrol Magnatec motor yağı kondu. Ardından aracımın performansında azalma oldu ve yakıt tüketimi de arttı, egzozdan da çiğ benzin kokusu gelmeye başladı. Bu sorunlar üzerine aracımı yeniden özel servise götürdüm ve yapılan kontrollerde bir soruna rastlanmadı. Ardından aracımı yetkili servise götürdüm ve yetkili serviste yapılan kontrollerde de bir problem tespit edilemedi. Periyodik bakım sonrasında oluşan performans sorunu için neler önerirsiniz?

Halil Kavur

Sayın Halil Kavur,

Hyundai Getz'e yapılan bakımın ardından motor performansının azalmasına, hava emiş ve ateşleme sistemi parçaları neden olabilir. Ateşleme sisteminde özellikle değiştirilen bujilerin kodları doğru ama bu parçaların birinde arıza varsa veya buji kablolarında yıpranma olduysa araçta performans sorunları oluşabiliyor. Buji takılırken çatlama olduysa rölanti devirlerinde de tekleme yani sarsıntılı çalışma olacaktır. Yüksek devirlerde de zaten yine teklemeli bir devirlenme söz konusudur. İkinci olasılıkta yer alan hava filtresi ise orijinal olmayan bir parçayla değiştirildiyse ya da yanlış takıldıysa yine benzer sorunlara neden olacaktır. Hava filtresini yanlış takma ihtimali biraz zor ama insan isteyince her şey olabiliyor. Yetkili serviste yapılan kontrollerde bujilerin hepsi sökülüp kontrol edildi mi? Hava filtresi ve filtrenin oturduğu kap kontrol edildi mi? Sonuç olarak aracı yeniden yetkili servise götürüp bu iki noktayı kontrol ettirin. Araçta LPG var mı bilemiyorum ama yapılacak kontroller sonucu sorun giderilmezse yeniden bilgisayarda kontrol ettirin.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN