ONNO USTA

VW Caddy’nin Motorunda Oluşan Gürültünün Nedeni Nedir?

13.05.2016 Cuma
VW CADDY’NİN MOTORUNDA OLUŞAN GÜRÜLTÜNÜN NEDENİ NEDİR?

Onno Usta,sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Şu anda 124.000 km'de olan 2006 model Volkswagen Caddy 1.9 TDI'ın motoru, 3000 d/d'den sonra aşırı gürültülü olarak çalışmaya başlıyor. Motor, 3000 d/d'nin altında çalışırken ise bir sorun yok ve aracımın debriyaj balatası da bitmek üzere. Sizce bu sorun debriyaj balatasında mı kaynaklanıyor?

Adem Cumur,

Sayın Adem Cumur,

Dizel motorlu Caddy'nin motorunun 3000 d/d ve üst devirlerinde aşırı gürültü çalışmasının nedenini bulmak için araçta çeşitli kontroller ve ölçümler yapmamız gerekiyor. Bunları yapmadan bir yorum yapmak oldukça zor oluyor. Ancak aracın ilk olarak biten debriyaj balatasını ve diğer yardımcı parçalarını değiştirdikten sonra arıza araştırması yapılmalı. Çünkü debriyaj balatası ömrünü tamamladığı zaman debriyaj kaydırması olabilir ve bu da çoğu zaman motorun ani devirlenmesinin sebebidir. Özellikle enjektörlerin çalışma durumu incelenmeli ve gerekiyorsa bu parçaların dördünü de değiştirilmesi şart. Ardından yakıt pompası ve turbonun da kontrol edilmesinde yarar var.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN