ONNO USTA

Otomatik Mi Yoksa Çift Kavramalı Şanzımanı Mı Öneriyorsunuz?

27.05.2016 Cuma
OTOMATİK Mİ YOKSA ÇİFT KAVRAMALI ŞANZIMANI MI ÖNERİYORSUNUZ?

Onno Usta,sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Yılda 18.000 km yol yapıyorum ve 0 km DSG şanzımanlı ve TSI motorlu bir araç almak istiyorum. Ancak bildiğim kadarıyla bu şanzımanlar arızalandığı zaman maliyeti yüksek masraflar çıkıyormuş acaba sizce bu doğru mu? Bana tork konvertörlü mü yoksa DSG gibi çift kavramalı şanzımana sahip bir araç mı önerirsiniz? Ayrıca TSI gibi direkt püskürtmeli motora sahip araçlara LPG sistemi takılabiliyor mu? Bu konuda bana neler önerirsiniz?

Hasan Candeğer,

Sayın Hasan Candeğer,

Satın almayı düşündüğünüz sıfır kilometre araç için 1 yıl içerisinde 18.000 km yol yaptığınızı düşünürsek benzinin yerine dizel motorlu bir aracı tercih edebilirsiniz. Çünkü benzinli motorun litre olarak tüketim değeri dizele göre daha yüksektir. Diğer tarafta dizel motorlu araçların yüksek tork özellikleri sayesinde daha keyifli sürüşler sunuyorlar. Ancak dizel motorlu araçlarda özellikle kısa mesafeli dur kalk trafiğinde artan kurumlanmaya karşı tedbir olarak yetkili servis kontrollünde gerekli temizlemeleri yaptırmanız gerekiyor. Soruda geçen TSI motorlara LPG uygulaması için ise bazı markalarda bu montaj yapılabiliyor. Bu konuda iyi bir araştırma yapmanızı öneriyorum. Ancak yetkili servisin bu montaja onay vermemesi de aracın garantisinin bitmesine neden olacak. DSG şanzımanın vites geçişi sırasında oluşan düşük kayıpları ve yakıt tüketimi ile performanstan taviz vermemesi büyük bir avantaj oluyor. çift kavramalı yada otomatik şanzımanların çalışma prensipleri birbirinden farklıdır. Çift kavramalı şanzımanın onarım maliyeti yüksektir ama klasik otomatik şanzımanın da revizyon masrafı oldukça fazla. Sonuç olarak arıza konusu ise sizin bahsettiğiniz gibi değil. Zaten yeni araç garanti kapsamında olduğu için üreticiden kaynaklı bir sorun varsa bunu marka kendisi giderecektir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN