ONNO USTA

Lada Vega’nın Motoru Neden Isındıktan Sonra Tekrar Çalışmakta Zorlanıyor?

31.05.2016 Salı
LADA VEGA’NIN MOTORU NEDEN ISINDIKTAN SONRA TEKRAR ÇALIŞMAKTA ZORLANIYOR?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

İkinci elde 2000 Lada Vega Sedan 1.5i 8V satın aldım. Aracımın işçilik ve malzeme kalitesi gibi hususlarını dikkate alınmazsanız genel olarak memnunum. Ancak 115.000 km'de olan aracım, kışın çok soğuk havalarda tek marşta kolayca çalışmasına rağmen motor sıcakken bazen çalışmıyor. Mesela motor çalışma sıcaklığına ulaştıktan sonra 10 dakika park edip yeniden çalıştırmak istediğimde çalışmıyor. Ancak yarım saat geçince ve motor ısısı düştükten sonra çalışıyor. Sizin bu konudaki görüşünüz nedir?

Sercan Altay

Sayın Sercan Altay,

Sahibi olduğunuz 2000 model olan Lada Vega, bir çok otomobildeki gibi motoru stop ettiğinizde su sıcaklığı yükselecektir ve ısınan suyun genleşmesiyle birlikte yükselmesi de emme manifoltunun ısısını arttırıyor. Lada modellerinde bulunan büyük soğutma kabı, suyun ısınması ve yakıtın akışkanlığı ile yanma gücünü etkileyerek motorun geç çalışmasına neden oluyor. Bu geç çalışmayla birlikte motorun ani gaz tepkileri de zayıflıyor yani teklemeler başlıyor. Bu sorunu gidermek için termostat, fan motoru ve emme manifoltunun su dolaşımını kontrol etmek gerekiyor. Eğer motorda antifriz yoksa silindir bloğunun kanallarında ve hortumlarda çamurlaşma ve tıkanmalar olacaktır. Bu tıkanmalar ise su dolaşımının düzensizleşmesine neden oluyor. Diğer tarafta Rusya gibi soğuk ülkeler için geliştirilmiş bir otomobil olan Lada'da bazen yeteri kadar soğumayan parçalar sorun çıkartabiliyor. Sonuç olarak aracın manifoltunu, fan ve radyatör bağlantılarını, kelebek takımını kontrol ettirip bu sorunu çözebilirsiniz. Yada Renault 11 TXE Flash'larda görev yapan ve motoru stop ettiğinizde fan motorunun ısısını normal seviyeye kadar soğutuncaya kadar soğumasını sağlayan ek bir soğutucu taktırabilirsiniz.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN